Varis sebepleri nelerdir?

varisVücutta bulunan toplardamarların genişleme yapması ve şişmesi varis olarak tanımlanmaktadır. Bu ifade daha çok bacaklarda meydana gelen oluşumlar için kullanılmaktadır. Vücutta ağırlık nedeniyle en fazla basınç altında olan bacakların alt kısımlarında görülen varis, hem estetik olarak, hem de sağlık açısından önlem alınması gereken bir sağlık sorunudur. Vücutta oksijenli temiz kan, atar damarlar aracılığıyla hücrelere ve organlara taşınmakta, burada kullanıldıktan sonra toplardamarlar aracılığıyla kalbe gönderilmektedir. Vücutta her organın kendine ait kirli kanı taşıyan toplardamarı vardır. Bedende, en çok basınca maruz kalan bacaklarda varis oluşumları daha çok olur. Kirli kanın kalbe geri gönderilmesini bir nehrin tersine akması gibi düşünün. Yer çekimine karşı yapılan bu iletimde bacaktaki baldır kaslarının ve damarların içindeki kapakçıkların büyük rolü vardır. Bacaklarda kasların kasılmasıyla kirli kan toplardamarda sıkışmakta ve kalbe doğru iletilmektedir. Bu sırada damarların içindeki kapakçıklar da kanın geriye kaçmasını engeller. Damarların içinde olan kapakçıkların hasar görmesi damarlarda genişlemeye ve kıvrımlaşma yüzünden varis oluşumuna neden olur. Varislerin nedenleri tam olarak bilinmese bile, oluşumunda bazı etkenlerin rol oynadığı bilinir.

Varis oluşumuna neden olan etkenler nedir?

Ailevi kalıtsal yatkınlık: Ailesinde varis olan bir kişide, kapakçık bozukluğu yüzünden varis görülme olasılığı yaklaşık %95’tir. Kapakçık bozukluğunun diğer risk etkenleriyle birleşmesi varisin ortaya çıkmasına neden olur. Ailesinde varis bulunan kişilerin %70 oranla varis olduğu belirlenmiştir. Bunun nedeni tam olarak belli değildir. Ancak araştırmalarda kişilerin damar duvarlarında ve kapakçıklarda bakır elementi oranının daha düşük olduğu belirlenmiştir.

Yaşam tarzı: Kişilerin hareketsiz bir yaşamının olması ve uzun süre ayakta durmayı gerektirecek meslekleri yapması varis nedeni olabilir. Öğretmenlik, berberlik ve doktorluk gibi mesleklerde bacaklarda damarların pompalama işlemini yapamadıklarından varis meydana gelir. Ayrıca yürüyüşü sevmeyen, uzun saatler televizyon seyreden kişilerde varis olasılığı yüksektir.

Derin ven trombozu: Bacaklardaki kasların kasılmasıyla kirli kan damarlar aracılığıyla kalbe doğru pompalanır. Bunu derin damarlar yardımıyla yaparlar. Bu damarlarda tıkanıklık olursa kanı taşıma görevini yüzeysel damarlar yapar. Yüzeysel damarlarda kan miktarı arttıkça genişleme ve varis oluşur. Bu tür varislere tedavi yapılmamalıdır. Çünkü derin damarlarda sorun olursa kanın geri döneceği damar kalmaz, bacağın kesilmesi gündeme gelir.

Cinsiyet: Kadınlarda erkeklere oranla 5 kat daha fazla varis oluşur. Bunun sebepleri arasında östrojen hormonu, doğum kontrolü ilaçları, hamilelikte damarlarda oluşan basınç, doğum sırasında olan basınç ve çok sayıda doğum yapması sayılabilir.

Şişmanlık: Aşırı kilosu olan kişilerde damarlarda kanın geriye dönüşünde zorlanmaktadır. Bu yüzden varis oluşumu daha sık izlenir. Ayrıca bu kişilerde cilt altındaki yağ dokusu fazla olduğundan varisin teşhisi de zor olur.

Kabızlık: Sürekli kabızlık yaşayan kişilerde, bu kronik bir hal aldığından damarlarda daha fazla basınç oluşur. Ikınarak uygulanan basınç damar duvarlarını zayıflatıp varis oluşumlarına sebep olur.

Yaşın ilerlemesi:  İnsanlar yaşın ilerlemesiyle dokularında yıpranma meydana gelir. Sağlamlığını kaybeden dokular, yaşla görülen hareketsizlikle birleşince varis riskini arttırır. 70 yaşında olan bir kadında varis olasılığı %100 kadardır.

Travma: Damarlarda kapakçıkları ve damar çeperini bozan travmalar varis nedenidir.

İlaç kullanımı: Özellikle doğum kontrol ilacı ve menopoz döneminde hormon tedavisi için kullanılan ilaçlar, damar duvarında zayıflattığından varis sebepleri içinde yer alır.

Doğumsal varisler: Bunlara primer varis de denmektedir. Sebepleri tam olarak bilinmese bile en çok damar çeperindeki elastikiyetin azalmasından, damarın basınçtan korunmasını sağlayan kapakçıkların yetersizliğinden ya da yokluğundan oluşur. Bu tür varisler dizde ve dizin altındaki alanda daha fazla oluşur.

Bir Cevap Yazın