Başarmak için etkili zaman yönetimi nedir?

Hepimizin başarısızlık için bir bahanesi vardır ama ne zamana kadar bahanelerin arkasına saklanabilirsiniz. Eğer hayatı bir başkasının ne dediğine göre yaşıyorsanız, anlık bahanelerle karşınızdaki kişileri kandırır, başarısızlığınıza tatmin edici bir yol hazırlarsınız. Ama hayatı kendiniz için yaşıyorsanız, başarısızlığı sorgular ve neden başarısız oldum sorusunu kendinize kim ne derse desin yöneltirsiniz. Başarısızlığa bahane olarak zamanım yoktu, çalışamadım cümlelerini herkesten işitmiş, belki de kendiniz bile bu şekilde bir bahaneye sığınmış olabilirsiniz.zamanyonetimi

Bu cümleden başarmayı ikinci bir plana atan bilinç varlığını anlamak güç değil. O zaman başarıya gidecek yolda yapılması gerekenlerin ilki, hayatınızı anlamlı bir hedefe yöneltmek, başarının sizin için ne anlama geleceğini belirlemektir.

Bu şekilde bir gayret içerisine girdiğinizde karşınıza zaman yönetimi çıkacak. Zamanınızı çok iyi yöneterek, hedefe ulaşmak için yapılacakları yerli yerinde tamamlamak gerekiyor. İşte bu noktada, başarınız hayatınız için ilk öncelik, diğerleri ise, -eğlence, gezme, arkadaşlarla muhabbet- gerektiğinde ertelenebilecekler arasına giriyor.

Zamanı da etkili kullanabilmek, günlük planladığınız işlerin tamamlanmasında engel teşkil edecek olan durumları, hayır ile geri atabilmekte yatıyor. Günlük yapacaklarınızı yazdınız. Bunu haftalık yapacaklarınız izledi. En önemli olanlarını en başa aldınız. Ancak arkadaşlarınızdan çevrenizden gelen tekliflere hayır diyemediğinizden hep programınız aksıyor. Programınızın aksaması demek, hedeflerinizin de gerçekleşmemesi anlamına geliyor. Bu durumda zaman yönetiminin başarılı olması için yüksek bir irade söz konusu olmalı. Ne kadar iradenizi geliştirmeye gayret ederseniz, programınızı o derece tutarlı bir şekilde yerine getirebilirsiniz.

İnsanın eğlenmeye, gezmeye de hakkı var. Programınızda sadece bir günü buna ayırabilirsiniz. Çekeceğiniz çile, ileride mükafat olarak size geri dönecektir unutmayın.

İ

 

Bir Cevap Yazın