Aşılama tedavisi nedir?

aşılamaAşılama tedavisi sperm ve yumurtanın buluşmasını sağlamak amacıyla yapılan bir işlemdir. Kadına uygulanan ilaçlar ve iğne tedavileri yardımıyla her ay normalde olan yumurta sayısını birden daha çok sayıda arttırmak, erkeğin spermlerini ise özel yöntemler kullanarak yıkamak ve döllenmeye hazırlamakla uygulanmaktadır. Bu etkiyle spermlerin hareketli olanlarının bir miktar hacim olarak yoğunlaştırılması sağlanmış olmaktadır. Çatlama iğneleri kullanılarak yumurtanın çatlama süresi ayarlanmakta ve sonunda spermler küçük plastik bir boru yardımıyla rahim içerisine bırakılmaktadır. Bu sayede yumurtanın spermle buluşma süresinde kısalma meydana getirilir. Yani spermlerin yumurtayla daha çabuk buluşması sağlanmaktadır. Ancak bu yöntem kısırlık sorunu olan bütün çiftlere uygulanamaz.

Aşılama tedavisi öncesinde neler yapılır?

Kısırlık sorunu ile tedavi için başvuran çiftlere öncelikle kısırlık sebebinin tespit edilmesini sağlayacak erkeğe semen analizi, kadına jinekolojik muayene, rahim ve tüplerin değerlendirilmesine yarayacak rahim filminin çekilmesi, yumurtalıkların yumurta kapasitesini belirlemek için hormon testleri ve gerektiği takdirde laparoskopi ya da histeroskopi yapılmaktadır.

Aşılama tedavisi ne zaman uygulanır?

Aşılama tedavisi kısırlık durumunda son derece pratik, kolay, ekonomik ve risksiz bir işlem olarak kabul edildiğinden, genellikle çiftlerin ilk tercihi olarak uygulanır. Aşağıdaki durumlarda aşılama tedavisi fayda sağlayabilir;

  • Sperm sayısında düşüklük olmasında ya da hareketlilik oranının düşük olması halinde
  • Endometriosis
  • Rahim ağzına ait sorunlar olması durumunda
  • Açıklanamayan kısırlık sorunlarında
  • Sperme karşı kadında antikor üretimi olması halinde
  • Cinsel işlev bozukluğunun olması durumunda
  • Kadında yumurtlamanın yetersiz olmasında ya da olmaması halinde aşılama fayda sağlayabilir.

Erkekte diyabet hastalığı, travma, kullanılan bazı ilaçlar, MS hastalığı, mesane boynu operasyonları gibi sorunlardan kaynaklı boşalma sorunu varsa, aşılama tedavisi ile müdahale edilebilir. Aşılama tedavisi çok kolay bir işlem gibi görünse bile, bu uygulamanın tecrübeli bir doktor tarafından yapılması başarı oranını olumlu olarak etkileyecektir. Aşılamanın yapılabilmesi için kadında bir kanal ya da bir tüpün açık olması gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın