Vajinismus sorunu nedir?

Vajinismus kadınların vajina girişinde bulunan pelvis kaslarının istem dışı kasılıp, bunun sonucunda acı ve ağrı duyulmasına neden olarak cinsel ilişkinin gerçekleşmemesine neden olan bir sorundur. Bu kasılmalar vajinaya yapılan her türlü işlemde sürekli tekrarlanır. Bu eylemler ister cinsel birleşme olsun, isterse vajinal muayene olsun, aynı tepkiler devam eder. Bu sorun fiziksel bir rahatsızlık olmamasına rağmen, kadının yaşamış olduğu ya da yaşadığı psikolojik nedenlere dayanan korku ve endişenin ürünü olarak oluşur. Vajinal kasların istem dışı olarak kasılması, tamamen kadının isteğinin dışında gerçekleşir.

Vajinismus nedenleri nedir?

vajinusmus

Sorun tamamen psikolojik sebeplerden dolayı meydana gelir. Kadınların cinsel birleşmenin günah ve kötü olması, ayrıca ayıp olduğu konusunda bilerek bilinçlendirildiği toplumumuzda, kızlık zarı kavramının çok göz önünde olması ve kadınların bundan kaynaklanan sorunları, bilinçaltına yerleşip bu sonucun oluşmasını sağlar. Evlilik aşamasında olan genç kızlarımız,  ilk gece kâbusunu yaşayarak, vajinismus belirtileri gösterebilir. Geleneksel aile kavramı içinde yetişen kadınlarımız, bazı hallerde hiçbir sebep olmadan bile, bu sorunla karşılaşabilir.

Vajinismus belirtileri nelerdir?

Bu sorunun görüldüğü kadınlarda, karşı cinsle bir cinsel ilişki yaşayamama ve cinsel ilişkiden korkma olarak kendini belli eden belirtiler olur. Bunun yanı sıra kadınların vajina muayenesinin yapılamaması, vajinaya tampon yerleştirilememesi, gerçekleşen bir cinsel ilişkinin çok ağrılı yaşanması, kadının tedavi amaçlı bile olsa vajinaya herhangi bir şey yerleştirilmesine karşı çıkması vajinismus belirtileri arasında yer alır. Bu gibi belirtiler eğer fiziksel bir engelden dolayı oluşmuyorsa, kadına vajinismus tanısı rahatlıkla konur.

Vajinismus tedavisi nasıl yapılır?

Sorunun tedavisi için gençlerin eşleri ile birlikte tedavi olmayı istemeleri önemlidir. Gidecekleri uzman bir doktor yardımıyla, eşlerin her ikisine uygulanacak terapi ve egzersizler, kadının bu sorundan daha rahat kurtulmasını sağlayacaktır. Bu çalışmaların hepsi tamamen kişiye özel olarak ve altta yatan nedene uygun olarak yapılır. İlk olarak herhangi bir alet kullanmadan kadına yapılan vajinal muayene ile kadının bu konudaki korkularını belirleyip tedavi aşamasına geçilir. Çoğunlukla cinsel istek arttıran tedavi yolları tercih edilir. Bu aşamada kadının eşi de yapılan terapiye eşlik etmelidir. Aynı zamanda bitkisel yollara başvurulabilir. Epimedium adlı şifalı bir bitki, tedavide cinsel istek arttırıcı olarak kullanılabilir.  Bu bitki ile hazırlanan epimedium kapsül kullanım rahatlığıyla uzmanlar tarafından önerilir. Halk arasındaki adı azgın teke otu olan epimedium vajinismus sorunu yaşayan kişilere yardımcı olabilir. Cinsel gücü arttırabilir ve erken boşalma sorunlarına çözüm olabilir. Vajinismus tedavisi yapılabilen bir sorundur. Önemli olan kadınların tedavi olmayı gerçekten istemeleri gerekir.

Bir Cevap Yazın