Üzümlü kek nasıl yapılır?

uzumlu-kekMutfağımızın en önemli ikram şekillerinden olan kekler çok eski dönemlerden bu yana yapılmaktadır. Eskiden fırınların olmadığı dönemlerde kekler soba ve kuzinelerde tencere ve tepsilerde yapılmaktaydı. Fakat, her daim lezzetli ve sevilerek yenilirdi.

Bir kek yapmak için önemli olan püf noktaları vardır. Öncelikle malzemelerin yumurta, yağ, süt gibi oda sıcaklığında olması gerekmektedir. Kek hazırlamaya başlandığında yumurtanın çok çırpılıp köpük köpük hale geldikten sonra şekerin eklenmesi ve şekerin yumurta ile krema kıvamına getirilmesi kekin kabarması için gereklidir. Keki neli yaparsanız yapın içine eklediğiniz limon suyu kabartma tozu ile kimyasal etkileşime geçerek kekin kabarmasını sağlamaktadır. Önceden ısıtılmış fırında, keki alt gözde pişirmek ve kek kabardıktan sonra dereceyi düşürmek kekin homojen pişmesine sebep olacaktır. Kullanılan kek kalıbının yeni çıkan silikon kek kalıplarından olması kekin kalıba yapışmasını engelleyecektir. Eğer silikon bir kalıbınız yok ise kalıbı yağladıktan sonra un serperseniz kekiniz kalıba yapışmamaktadır.

Üzümlü kek;

Malzemeler;

  • 4 yumurta
  • 1 su bardağı şeker
  • 1 su bardağı sıvı yağ
  • 1 su bardağı süt
  • 2.5 su bardağı elenmiş un
  • 1 pkt. Vanilya ve kabartma tozu
  • 1 su bardağı kuru üzüm
  • 1 limon rendesi, 2-3 damla limon suyu

Üzümlü kek tarifi;

Yumurtaları derince bir kaba alıp, köpük köpük oluncaya kadar mikser ile çırpın, içine şekeri ekleyip krema kıvamına gelinceye ve şeker kayboluncaya kadar çırpma işlemine devam edin. Bu arada üzümleri bir kaseye alıp üzerini geçecek kadar sıcak su koyarak 10 dk. bekletin (üzümlerin kek tabanına yapışmaması için yapılmaktadır). Yumurtalı ve şekerli karışıma sırası ile, sıvıyağ, süt, limon rendesi en son olarak elenmiş ununuz ve kabartma tozu ile vanilyayı ekleyin. Bir tur karıştırdıktan sonra haşlanan üzümleri süzün ve unla karıştırın karışıma ilave edin. Tek yöne tahta kaşıkla karıştırın. Kek kalıbınızı yağlayın ve içine un serpin , karışımı döküp, önceden ısıtılmış fırında 170 derecede 35 dk., sonra dereceyi 160’ a alıp, 10 dk. daha pişirin.

Bir Cevap Yazın