Uyku bozuklukları nelerdir?

Uyku-Bozuklukları Uyku ; gün boyu yorulan canlıların dinlenmesi için ayrılan zaman dilimdir. Uykuya daldığımız sırada vücudumuz kendi kendisini yeniler. Uyumadığımız zamanlar vücudumuzun kendisini yenilemez ve ruhsal ya da bedenen kötü hissetmemize neden olur. Yetişkin bir insan da uyku saati 7-8 saattir. Çocuklarda ise; 9-10 saattir. Yaşlı insanların vücut işlevleri yavaşlayıp, hızlı hareket edemediklerinden ötürü günde beş ya da altı saat uykuya ihtiyaçları vardır.

Üç-dört saat uyuduğu halde oldukça dinç insanlar olacağı gibi, dokuz-on saat uyuduğu halde hala uykuya ihtiyaç duyan insanlarda vardır. Sıkıntılı ve stres altında olan insanlar çok fazla uyurken, kendiyle barışık ve neşeli insanların daha az uyuduğu gözlemlenmiştir.

Uyku bozukluğu dendiği zaman ilk akla gelen, az uyumaktır. Fakat fazla uyumakta bir çeşit uyku bozukluğudur.

Uyku bozukluklarının psikolojik ve biyolojik çok fazla nedeni vardır. Ağrılı bir hastalık geçiren insanlar uyuyamazken, stres altında olan biri ise; oldukça fazla uyumaktadır. Depresyon uyku bozukluklarının en büyük nedenlerinden biridir. Depresyonda iken, insan uykuya dalmakta çok zorluk çeker. Sık sık uyanır. Sabah erkenden uyanma gibi sorunlar oluşur.

Akşamüzeri içilen fazla kafeinli kahve ve çay da uykusuzluk nedenlerinin oluşmasında önemli rol oynar.

Yorucu geçirdiğiniz bir günün sonunda evinize gittiğinizde, kas gevşeme ve nefes alma teknikleri insanı rahatlatacağı için yapılmasında fayda vardır.

Şayet uyku sorununuz çok ileri boyutlarda ise, doktora başvurulmalıdır. İlaç tedavisi uyguluyorsanız bu yöntem sağlıklı bir şekilde uyumanızı sağlayacaktır. Fakat bir süre sonra ilaç etkisini göstermediği için daha fazla dozda almanız gerekeceğinden, yüksek dozda ilaçlar tüketmenize neden olacaktır.

Bir Cevap Yazın