Trekking nedir?

trekkingTrekking, doğada yapılan bir spor çeşididir. İngilizce kökenli olan bu kelimeyi; engellerle dolu olan doğanın, herhangi bir araç kullanmaksızın yapılan spor çeşidi olarak tanımlayabiliriz. Oldukça zor ve engebelerle dolu olan, bu yürüyüşü yapmak oldukça zordur. Normal yürüyüşlerle karıştırılmaması gerekmektedir. İnsanların, normal günlük hayatlarından sıkıldıkları için, doğa ile baş başa kalarak ve temiz hava soluması için yapılan yürüyüşlerdir.

Doğu Anadolu, Güney Anadolu ve Karadeniz bölgelerine genellikle turlar düzenlenerek yapılır.  Yaşadığınız yerde il dışına çıkmadan yapmak istiyorsanız, bir acenteye başvuru yaparak düzenlenen şehir içi turlara katılabilirsiniz.

Trekking özel gereksinimler gerektirmeden yapılan bir tur çeşididir. Sadece doğanın zorluklarıyla baş edebileceğiniz için dayanıklı olmanız gerekmektedir. Trekking sayesinde, yapmış olduğunuz normal yürüyüşlerin 3 katı kalori yakabilirsiniz.

Her yaşta insan, şayet kendisine güveniyorsa trekking yapabilir. Trekking yürüyüşü çok erken saatlerde başlayıp, hava karayana kadar devam eder. Geçmişi 19. Yüz yıla dayanan yürüyüş, günümüzde oldukça popüler bir spor çeşidi olmuştur. Trekking yürüyüşü her mevsimde yapılabilir ama ilk kez yapıyorsanız ilkbahar ve son bahar mevsimlerinde yapmanız önerilir.

Genellikle yapılma nedeni temiz hava almak, farklı bir deneyim olması ve fotoğraflar çekerek sosyal medyada paylaşmak için yapılıyor.

Trekking yürüyüşler, genellikle toplu yapılan yürüyüşlerdir. Eğer, kamp yapmayı biliyor, iz sürme yeteneğiniz varsa tek başınıza da yapabilirsiniz.

Trekking yürüyüşü yapmaya karar vermeden önce çok iyi düşünmek gerek. Oldukça zorlayıcı bir yürüyüş olduğu için, sonuna kadar götürebilir miyim? diye kendi kendinize sormanız gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın