Üre nefes testi neden yapılır?

üre testiÜre nefes testi midenin rahatsızlıklarından olan gastrit ve peptik ülserin oluşumuna sebep olan Helicobakter pylori bakterisinin tespiti amacıyla uygulanan bir testtir. Mide ya da duedonum yani on iki parmak bağırsağı mukozasına yerleşmiş olan ve burada çoğalan bakterinin tanısı yaklaşık olarak 40 dakika içinde yapılacak olan üre nefes testi ile yapılır. Uygulanan test oldukça basit şekilde ve güvenilir halde sonuçlanır.

Helicobakter pylori kişilerin midesi ve on iki parmak bağırsağının mukozasına yerleşip çoğalır. Bu bakterinin atıklarıyla enfekte olan kişideki savunma sisteminin verdiği tepkimeyle midede gastrit, mide ve duedonum yani on iki parmak bağırsağı ülserine, mide lenfomasına ve mide kanseri gibi çeşitli mide hastalıklarının oluşmasına sebep olmaktadır. Bu bakteri tek başına mide ülserlerinin % 70 kadarından, on iki parmak bağırsağı ülserlerinin % 90 kadarından sorumludur. Helicobakter pylori bakterisinin tanısının doğru yapılması, uygulanacak ülser tedavisinin en önemli olan ilk aşamasıdır. Bunun sayesinde sindirim siteminde daha ciddi sorunların meydana gelmesine engel olunur.

Üre nefes testi nasıl yapılmaktadır?

Testin yapılma süresi yaklaşık olarak 40 dakikada tamamlanır. Bunu yaptırabilmek için önce bir sağlık merkezinden randevu almak daha uygundur. Test yapılırken hastanın su içmemesi, sigara kullanmaması ve diğer yiyecekleri tüketmemesi gerekmektedir. Bunun için bilgi sahibi olan bir laboratuvar personeli hastalara gerekli yönlendirmeleri yapmaktadır. Testin uygulanması ise;

Hasta ilk önce derin bir nefes alır ve üzerinde adının kayıtlı olduğu beyaz bir tüp içerisine, yardımcı bir ağızlıkla bazal nefes örneğini tam olarak doldurur.

Daha sonra hasta içinde işaretli üre bulunan suyu hiç ara vermeden hepsini içer. Bunu yaparken suyu yutmadan önce ağız su ile çalkalanmamalıdır.

Aradan yarım saat geçince hasta tekrar derin bir nefes alır ve üzerinde adının kayıtlı olduğu mavi tüpün içerisine tüm nefesini boşaltır.

Hastalar test tamamlanınca, hiç beklemeden normal yaşamlarına geri dönebilir. Doktoru başka bir tavsiyede bulunmaz ise, diyet ve ilaç tedavisine aynı şekilde devam eder. Testin bazı durumlarda tekrar yapılması gerekebilir. Bu yeni testin yapılması için, en erken bir gün sonra tercih edilir.

Üre nefes testinin sonucunda nasıl değerlendirme yapılır?

Uygulanan üre nefes testinin sonuçları, 2 gün sonra çıkmaktadır. Bazal yani ilk başlangıçta olan değerle, 30. dakikada olan değerlerin arasındaki fark tespit edilir. Bu değerin referans alınan değerinin altında daha düşük olması durumunda negatif yani Helicobakter pylori enfeksiyonun bulunmadığı, pozitif çıktığı takdirde enfeksiyonun var olduğunu belirleyecek şekilde yorumlama yapılır. Testin sonucuna göre enfeksiyon olduğu tespit edilirse, hastada antibiyotik tedavisine başlanır. Hastada 6 hafta süreyle uygulanan ilaç tedavisinin sonunda, enfeksiyonun sona erdiğini belirlemek için üre nefes testinin tekrar yapılması gerekebilir.

Üre nefes testi yapılmadan önce bilinmesi gerekenler

Uygulanacak tedaviye karşı alerjik bir durumu bulunanlar ya da fenilketonürik olan kişilerin bunu doktoruna daha önceden bildirmesi gerekir. Testin uygulanmasından önce hastalarda 6 saatlik açlık olmalı, 1 saat önceden su ve sigara içmemek gibi bazı koşulları yerine getirmesi gerekir. Test ile en iyi sonucun alınması için, hastalar son 2 haftada mide ilaçları, antibiyotik gibi bazı ilaçları kullanmamalı, uygulanan tedavinin takibinde test yapılacaksa, bunun sonraki 6. haftada yapılması uygundur.

Bir Cevap Yazın