Mide yarasına ne iyi gelir?

mide yanmasıMide yarası midenizdeki mide ülserinin bir göstergesidir. Mide zarıyla mide dokusunda ortaya çıkan, tahrişe açık iltihaplı yaraların giderilmesi içinde, tıbbi tedavinin yanında bitkilerden ve doğru beslenmeden faydalanabilirsiniz. Bu rahatsızlıkta ortaya çıkan belirtiler karın ağrısının olması, kusma, baş ağrısı ve mide bulantısının olması gibi semptomlarla etkili olur. Bu rahatsızlığın tedavisinde doktorun tavsiye edeceği ilaçları kullanıp, beslenme düzeninde bazı konulara dikkat edip tedavinizi destekleme şansınız bulunmaktadır. Çünkü midede oluşan yara bazı besinlerin tüketilmesiyle şiddetlenebilir. Bu nedenle özellikle K vitamini bakımından zengin besinlerin tüketilmesi, lifli yiyecekler, sebzeler ve meyveler tercih edilerek antioksidan açısından zengin bir beslenme listesi oluşturmalısınız.

Mide yarasına, ülsere iyi gelen yiyecekler

Lifli gıdalar: Bu besinler sindirimde yiyeceklerin parçalanması için salgılanan hidroklorik asidi kontrol altına alarak, mide yaralarının bu asit nedeniyle tahriş olmasına engel olmaktadır. Lif oranı zengin olan sebze ve meyveler, tam tahıllı ekmek midede oluşan yara belirtilerini azaltır ve yaranın yaygınlaşmasına engel olur.

K vitamini: Mide yarasında yani ülserin tedavi edilmesi için en önemli vitaminlerden birisi K vitaminidir. Hem midedeki açık yaranın kanamasına engel olmakta, hem de yaranın bulunduğu yerin iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Bu etkiyle birlikte uygulanan mide ülseri tedavisinin de süresi kısalmış olur. Daha çok ıspanak, lahana, soya, yonca, avokado, kuşkonmaz, çavdar unu, aspir yağı içeriği K vitamini bakımından çok zengindir.

Flavonoidler: İçeriğinde flavonoid olan yiyecekler mide yaralarının iyileşmesi için ve yaraların tedavi edilmesi için oldukça faydalıdır. Özellikle midede yara yani ülser oluşmasında en önemli etken olan Helicobakter pylori bakterisinin çoğalmasını ve midede yayılmasını engellemektedir. Soğan ve sarımsak, elma ile kereviz gibi besinler flavonoid açısından çok zengindir. Bu besinlerin düzenli şekilde tüketilmesi durumunda, midede olan yaranın yayılması ve mide zarının zayıflamasına karşı önlem alırsınız.

Mide yarasına yani ülsere zararlı olan ve tüketilmemesi gereken yiyecekler

Yiyecekler içinde özellikle patates cipsi, kızartması, tavuk kanadı, süt ve sütle hazırlanan ürünler, yumurta, hazır pastane ürünleri, fast food yiyecekler, işlenmiş et midede olan yaranın şiddetlenmesine sebep olabilir. Kızartma yoluyla hazırlanmış olan besinlerin tüketilmesi de yarayı olumsuz etkiler. Bu yüzden yiyeceklerin tüketilmemesi daha uygundur. İçinde doymuş ve trans yağ bulunan yiyecekler sindirimin daha zor yapılmasına sebep olduğu için, mideden daha fazla asit salgılanır. Bu midede oluşmuş yaranın tahriş olmasına ve yaranın etkilerinin artmasına sebep olur. Bunun yanı sıra alkolü içecekleri tüketmek, kafein içeren içeceklerin içilmesi mide yarasına hiç iyi gelmez. Midenizdeki yaranın daha kısa süre içinde iyileşmesini istiyorsanız, yaraya iyi gelebilecek olan yiyecekleri tüketirken, yaraya zararlı olabilecek besinlerden kaçınmanız gerekir.

Mide yarası (ülser) için beslenme önerileri

Midedeki yaranın yani ülserin tedavi edilmesinde, doğru şekilde beslenmeniz çok önemlidir. Bunu sağlamadığınız takdirde yaranın mide dokusunda daha fazla yayılmasına, hatta mide kanamasına sebep olursunuz. Mide yarası bulunanlar bir uzman desteğiyle hazırlanacak diyet listesine sadık kalmalı ve bu şekilde beslenmelidir. Bu diyet listesi içinde asitli besinler olmamalıdır. Bu besinler limon, portakal ve greyfurt gibi narenciyeler, domates ve domates suyu gibi yiyecekler tüketilmemelidir. Bu besinler yaranın şiddetlenmesine ve dolayısıyla tetiklenmesine sebep olur. Aynı zamanda dondurma, ekşi krema gibi süt ürünlerinin tüketilmesi de tedaviyi geciktirir. Bu yüzden bunlarında tüketilmemelerinde fayda vardır. Midedeki yaranın daha kısa sürede iyileşmesini sağlamak birazda sizin çabalarınıza bağlıdır. Hem tıbbi tedavinin tam olarak uygulanması, hem de besinlerinize dikkat ederek kısa sürede iyileşmeyi sağlamalısınız.

Bir Cevap Yazın