Upload yaparak nasıl para kazanılır?

İnternet kurulduğu günden bugüne sürekli genişleyerek bugün milyonlarca insanın kullandığı ve milyarlarca dosya indirilen bir platform haline gelmiştir. İnternetin kurulma amacı olan paylaşımın yapılabilmesi için de insanların paylaşmak istedikleri dosyaları upload (yükleme) edeceği serverlar olması gerekmektedir. Bu ihtiyacın farkına varan firmalar, kısa süre içerisinde kurdukları alt yapı ile upload sitelerini kullanıcıların hizmetine sunmuştur. İnternet kullanıcıları tarafından kullanılan bu dünyaca meşhur siteler dosya paylaşımından para kazandığı gibi, bu dosyaları yükleyen insanlar da gelir sağlamaktadır.

Hotfile, Megaupload ve Rapidshare gibi ülkemizde yaygın olarak kullanılan upload sunucuları, her gün yüz binlerce defa kullanılmaktadır. Bu firmalar internetteki dosya upload ihtiyacı fark ederek, bu yaptıkları yatırıma daha da çok ağırlık vermiştir. Günümüzde bu tür upload sunucuları milyonlarca dolar gelir elde etmektedir ve bu kazancı kullanıcıları ile de paylaşmaktadır. Siz de bu sitelere ücretsiz üye olduktan sonra dosya paylaşımı yapabilir ve diğer kullanıcıların dosyalarınızı indirmesi ile kazanç sağlayabilirsiniz.

Öncelikle hangi firma ile çalışacağınıza karar verin ve daha sonra firmanın sitesine ücretsiz üye olun. İnsanlar ile paylaşmak istediğiniz dosyası bu sunucuya yükledikten sonra site size, bu dosyaya diğer insanların ulaşabilmeleri için bir adres verecektir. Size verilen bu adresi diğer insanlara ile paylaşarak, internet kullanıcıların dosyalarınızı indirmesini sağlayabilirsiniz. Paylaşımını yaptığınız dosyanın indirilme sayısına göre belirlenen bir kazancınız olacaktır.

Bu aşamada çok basit gibi görünen upload yaparak internetten para kazanma, tamamen size verilen adresi kaç kişi ile paylaşabileceğinize bağlıdır. İnternet kullanıcıların dosyanızı indirerek size para kazandırabilmesi için öncelikle bu adresi bilmeleri gerekmektedir. Teker teker binlerce kişiye dosyalarınızın indirme adresini gönderemeyeceğinizden, bu işi sizin için yapabilecek bir paylaşım sitesi bulmalısınız. İnternetten upload yaparak para kazanmanın en önemli kısmı olan tanıtım da bu aşamada devreye girmektedir.

İlk olarak internet kullanıcıları tarafından çok sık ziyaret edilen siteleri belirlemeli ve daha sonra da bu sitelerde dosyalarınızın reklamını yapmalısınız. Paylaşımını yaptığınız dosyanın içeriğini ve indirme linkini yazarak, binlerce insanın indirme adresinizi görmesini sağlayabilirsiniz. Unutmayın ki, indirme adresinizi ne kadar çok kişi görürse dosyalarınız o kadar çok indirilir ve ne kadar çok indirme o kadar çok kazanç demektir.

Upload yaparak internetten para kazanmak için dikkat etmeniz gerek bir diğer konu da; paylaşımını yaptığınız içeriğin insanların ilgisini çekecek ve başka insanlara göstermek isteyecekleri resim, müzik ya da videoları bulmanız gerektiğidir. Hiç kimse duran bir köpeğin videosunu izlemek istemez ancak uyurken konuşan bir köpek insanların ilgisini çekecektir. Böylece kısa süre içerisinde popüler hale gelen paylaşımınız çok fazla indirilecek ve size daha çok para kazandıracaktır.

Bir Cevap Yazın