Bulldog cinsinin özellikleri nelerdir?

Bulldog köpekler; 1900’lü yılların başında birbirleri ile çiftleştirilerek çeşitli türleri oluşturulan ve günümüzdeki Amerikan, Fransız ve İngiliz bulldogları oluşturulan bir köpek cinsidir. Bulldog cinsi köpekler kısa boylu olmalarına rağmen son derece geniş bir vücut yapısına sahiptir. Benzer boyutlarda olan diğer köpek cinslerinde çok daha ağır olan bulldoglar, vücut ağırlıklarına rağmen son derece hareketli ve kuvvetli bir köpek cinsidir. Sanılanın aksine diğer köpek cinslerine karşı herhangi bir saldırganlıkları yoktur ancak hemcinslerine biraz temkinli yaklaştıkları söylenebilir.

Bulldog cinsi köpekler, genetik olarak son derece kaslı bir yapıya sahip ve oldukça hareketli hayvanlardır. Her ne kadar boyutlarından beklenmese de, oldukça yükseğe sıçrayabilecek kadar kuvvetli bir kas yapısına sahiptirler. Güç yapıları ve agresif suratları nedeni ile insanlar tarafından genellikle bekçi köpeği olarak kullanılmaktadır. Her ne kadar görünüşü agresif olsa da, aslında bulldog köpekleri son derece cana yakın ve sevecen karakterde bir köpek cinsidir. Oldukça sosyal ve etrafı ile ilgili bir yapısı olan bulldogların, gün içerisinde çevre ile iletişimi oldukça kuvvetlidir.

Bulldog cinsi köpekler özellikle çocuklu aileler için idealdir. Genel olarak tüm insanlara karşı sakin ve sevecen olan bulldoglar, özellikle küçük çocuklar ile daha da iyi anlaşmaktadır. Bebekler ile de araları çok iyi olan bulldoglar, ailelerin bebekleri ile bir bağ kurar ve son derece korumacı bir tavır sergiler. Genetik olarak vücut yapısı nedeni ile çok enerjik olan bulldog cinsi köpekler, çocuklar ile yorulmadan saatler boyunca oynayabilmektedir.

Yoğun bir iş temposu nedeni ile köpeğine fazla zaman ayıramayacak insanlar için pek de uygun bir köpek olmayan bulldog cinsi köpekler, hareketli yapıları nedeni ile her gün düzenli yürüyüş yapmak istemektedir. Sabah ve akşam olmak üzere en az 25-30 dakika yürüyüş yapması gereken bulldoglar, evde hareketsiz bir yaşantı sürdükleri zaman bazı sağlık sorunları ile karşılaşabilmektedir. Günün neredeyse her saati oyun oynayacak enerji bulabilen bu köpekler, sakin bir yaşantısı olan aileler için uygun olmayabilir.

Bulldog köpekler ırksal özellikleri nedeni ile diğer köpeklere nazaran çok daha az havladığından, apartman içerisinde ya da sessizlik isteyen ailelerin öncelikli tercihi olmaktadır. Ayrıca köpek tüyü alerjisi olan ya da ev temizliğine önem veren aileler için de son derece uygun bir yapıda olan bulldog cinsi köpekler, sert tüyleri nedeni ile çok fazla tüy dökmemektedir. Haftada bir defa düzenli olarak taranmaları, oldukça sağlıklı tüylere sahip olmalarına yetecektir.

Bir Cevap Yazın