Neil Armstrong kimdir?

Dünya üzerinde bugüne kadar yaşamış milyarlarca insanın en büyük hayallerinden biri olan Ay’a seyahati, bilinen insanlık tarihinde ilk kez gerçekleştirin insan Neil Armstrong‘tur. Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (Nasa) bünyesinde çalışan bir bilim adamı olan Neil Armstrong, 16 Ağustos 1969 tarihinde Nasa’nın gerçekleştirdiği Apollo 11 uzay projesinin yönetici astronotudur.

1930 yılında dünyaya gelen Armstrong, Amerika’nın Ohio eyaletinde geçen çocukluk yıllarının ardından, Purdue Üniversitesinden mezun olmuştur. Daha sonra orduya girerek uçak gemilerinde çalışmaya başlayan Neil Armstrong, kısa süre içerisinde gösterdiği başarı ile uçak pilotu olmayı başarmıştır. Uçak gemilerinde pilot olarak kariyerinde oldukça başarılı olduktan sonra Nasa’nın ilgisini çekmiştir ve bundan sonraki hayatını Nasa çatısı altında çalışarak geçirmiştir.

Nasa’nın 1955 yılında ilk ay modülleri deneylerinde deneme pilotu olarak görev aldığında henüz 25 yaşında olan Neil Armstrong, o zamanlar kimsenin tahmin dahi edemeyeceği hayalleri gerçekleştirecek bir insan olduğunun sinyallerini vermeye başlamıştır. Nasa’nın en gözde uzay gemisi pilotlarından biri haline gelerek 1962 yılında resmi olarak astronot ünvanını kazanmıştır. Armstrong daha sonra Apollo 5, Apollo 8 ve Apollo 11 uzay projelerinde yönetici pilot olarak çalışmıştır.

Aldrin Edwin ve Collius Mike ile birlikte görev aldığı Apollo 11 projesi ile 16 Ağustos 1969’da, 102 saat süren bir uzay uçuşunun ardından Ay’a ayak basan ilk insan ünvanını aldı. Daha 6 yaşındayken uçak ile ilk uçuş tecrübesini yaşayan Neil Armstrong, insanlık tarihine Ay’a ayak basan ilk insan olarak adını altın harfler ile yazdırtan sonra 1971 yılına kadar Nasa bünyesinde çalışmalarına devam etmiştir. Bu yıldan sonra Nasa’dan ayrılarak Cincinati Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde hocalık yapmaya başlamıştır. Hala doğduğu yer olan Ohio’da yaşamına devam etmektedir.

Ay’a çıkışının ardından ezan ile ilgili yaptığı açıklama nedeniyle, hala insanların tartıştığı bir konunun da yaratıcısı konumundadır. 1983 yılında Mısır’da konuşmacı olarak katıldığı bir konferansta dışarıdan gelen ezan sesinin ne olduğunu soran Armstrong, bu sesin aynısını Ay yüzeyinde araştırma yaparken duyduğunu söylemiştir. Bu açıklamanın üzerine başta İslam alemi olmak üzere tüm büyük dinler arasında oldukça büyük tartışmalar başlamış ve birçok insan Neil Armstrong’un müslüman olduğunu düşünmüştür.

Bir Cevap Yazın