Uçurtma nedir?

UçurtmaUçurtmalar, rüzgara karşı koyabilmesi ve havalanması için çok hafif malzemelerden yapılan ve rüzgara karşı bir direnç gösterdiği için de havalanmaktadır. Uçurtmalar hafif rüzgarda uçabilir fakat fırtınalı havalarda kesinlikle uçurtulmaması gerekmektedir. Oluşacak akım yüzünden elektrik çarpması olabilir.

Eskilerden bu yana her yaştan insanın en çok sevdiği, özellikle de çocukların çok sevdiği eğlence amacıyla özel üretilen rüzgara karşı koyan hobi türüdür. Uçurtmalar ilk başlarda eğlence amacıyla olmayıp, askeri alanlarında haberleşme amacıyla icat edildikten sonra, sağlık alanlarında da sıklıkla kullanılmıştır. Özellikle de rüzgarlı havalarda koşarak uçurtmalarını havalandıran birçok insanla karşılaşılabilmektedir.

Birçok rivayet ortada dolaşmaktadır. Uçurtmanın ilk olarak M.Ö. 200 yıllarında bulunduğu yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkarılmıştır. Tarihin çok eski olmasından dolayı bazıları Malezyalıların bulduğunu, bazılarında Çinliler tarafından icat ettiği söylenmektedir. Tarlada çalışan bir adamın, kağıttan yapılmış olan şapkasının, rüzgar çıkması sonucunda uçmaması için şapkasına bağladığı ip sayesinde uçurtma fikrinin ortaya çıktığı söylenmektedir. Ama kesin olarak bir bilgi bulunmamaktadır. Çin’de üretilen uçurtmalar kağıttan yapılmayıp malzemeleri için ipek ya da bambu tercih edilmektedir. Bambu çok hafif olduğu kadar aynı zamanda da çok dayanıklıdır. Bu yüzden bir uçurtma yapılacağı zaman uçurtmanın iskeleti için bambu kullanmaktadırlar. İpek dış etkilere dayanıklı ve rüzgara karşı koyabildiği için tercih etmektedirler. Bu yüzden uçurtmanın ip kısmında ya da bambuları birbirine bağlamak için de ipek kullanılmıştır.
Bilindik ilk uçurtma hakkında ki kaynağın M.Ö. 200 tarihinde Çinli bir general tarafından kullanıldığı, savaş sırasında düşman askerlerini yanıltmak için kullanıldığına dair kanıtlar olmaktadır. Çinli generalin çok az askeri olmasına rağmen uçurtma sayesinde savaşın kazanmasına neden olmuştur.

Avrupa da ise ilk olarak M.Ö. 100 tarihlerinde Romalılar savaş bayrağı olarak kullanmıştır.
Başka bir rivayete göre de ilk uçurtmayı Çinliler değil de Malezyalıların icat ettiği söylenmektedir. Çinlilerin aksine sadece eğlence amacıyla yapılmış olan, büyük bitki yaprakları sayesinde yapılırdı.

Bazı tarihçiler tarafından söylentilere göre de, 17. Yüzyılın başlarında Japonya da dinsel olarak kullanmaya başlanmıştır. Uçurtmaların üzerinde olan, ejderha, farklı semboller, kaplumbağalar birçok açıdan kullanılmaya başladı. Uçurtmaların bereketi temsil ettiği gibi, iyi şansı da getirdiği inancı hala devam etmektedir. Uçurtmalar, paraşüt yapımında ve helikopter yapımında çok büyük bir önemi olmaktadır.

17. yüzyılın ortalarında İskoç bir bilim adamı sıcaklık tespit etmek için yaptığı deneylerde kullanmaya başlamıştır. Uçurtmaya bir termometre bağlayıp uçtuğunda gökyüzünün ne kadar sıcak olduğunu ölçmek için kullanmıştır.

Ülkemizde ve birçok ülke de farklı uçurtma yarışları düzenlenmektedir. Bu yarışmalar, en yükseğe uçurma, en büyük uçurtma, en güzel uçurtma, en küçük uçurtma gibi değişik dallarda düzenlenen yarışmalar bulunmaktadır. Birçok uçurtma hakkında dergiler olacağı gibi, uçurtma sevenler tarafından kurulmuş olan birçok dernekte bulunmaktadır. Uçurtmalar ilk gün olduğu gibi günümüzde de hala çok önemli bir eğlence aracı olmaktadır.

Bir Cevap Yazın