Turşu nasıl yapılır?

Günümüzde sebze ve meyve turşuları her ne kadar yemeklerle birlikte tüketilen ve lezzeti arttırmak için kullanılan bir seçenek olarak algılansa da, bilinen insanlık tarihinde Arkaik Dönem’den beri insanlar yaz aylarında elde ettikleri ürünleri kış aylarına kadar saklamak için turşu yapma yöntemini kışa hazırlık manasında bir ihtiyaç olarak kullanmıştır. Tuzlu ve asitli bir çözeltinin içerisinde atılarak yapılan turşu, uzun süre çözelti içerisinde bozulmadan saklanabilir. “Turşu nasıl yapılır” sorusunun cevabı aslında yüzyıllardır değişmemiş ve insanlar tarafından dünyanın farklı coğrafyalarında turşu temelde aynı yöntemler ile yapılmıştır.

Turşu yapımında sağlık açısından tercih edilen tuzluluk oranı %5 olduğundan, evde hazırlanacak turşularda da litre başına 50 gram tuz kullanılması uygun olacaktır. Evde hazırlayacağınız turşuya her 1 litre su için 50 gram tuz koymanız gerekir ve eğer tuzu tartma imkanınız yoksa basit olarak litre başına tepeleme 3 yemek kaşığı tuz kullanarak da %5 yoğunluğu tutturabilirsiniz. Evde hazırlayacağınız turşularda tuz haricinde limon ve şeker de kullanmanız gerekir.

Ev turşuları için ideal bir çözelti olan tuz, şeker, limon karşımı ile oldukça lezzetli turşular yapabilirsiniz. Hazırlayacağınız turşudaki her 1 litre su için 2 tepeleme çorba kaşığı şeker kullanmanız, turşunun hem daha lezzetli olmasını hem de daha uzun süre dayanmasını sağlayacaktır. Ayrıca bir limonu ince dilimler halinde kurduğunuz turşunun içerisinde yerleştirmeniz de, limon kabuğundaki asitlerin turşunuzu daha kısa süre içerisinde hazır hale getirmesini sağlayacaktır.Tuz ve şeker yoğunluğu hazırlanan turşuya göre %10’a kadar çıkabilse de, birçok hekim bu yoğunluktaki turşuların çok fazla tüketilmemesi gerektiğini söylemektedir.

Evde hazırlayacağınız turşularda tuz ve şeker oranı kadar suyu da yeterince kurmaya dikkat etmelisiniz. Düzenli olarak turşu yiyen insanlarda meydana gelen sorunlar çoğu zaman turşunun hazırlanmasında yeterince su kullanılmamasından ve dolayısı ile turşu suyunun tuz oranının yüksek olmasından kaynaklanır. Ayrıca turşunuzun içerisine sarımsak ve nohut taneleri atarak da daha lezzetli ev turşuları yapabilirsiniz. Temel olarak tuz, şeker, limon ve sarımsak ile birlikte hazırlayacağınız tüm turşu sularını hem birkaç defa farklı sebze ve meyvelerden turşu yapmak için hem de oldukça lezzetli turşular hazırlamak için kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın