Hamilelikte saç boyamanın sakıncası var mı?

Amerikan Teratoloji Enformasyon Sistemi, üreme sistemi üzerinde potansiyel riskleri inceleyerek, “eldeki veriler sınırlı olmasına rağmen çok büyük bir olasılıkla hamilelikte saç boyatmak güvenlidir” şeklinde açıklama yapmıştır.

Bir diğer araştırma ise Amerikan Obstetrisyenler ve Jinekologlar Cemiyeti (ACOG) tarafından yapılmıştır. Sonuç olarak hamilelikte saç boyatma ve permanın bir sakıncası görülmemiştir.

Dolayısı ile hamilelikte saç boyatmanın zararlı olduğu yönünde henüz bir bilgi yoktur.

Amerika yapılan araştırmaya göre kimyasal boyaların içindeki katkılar incelendiğinde yüksek dozda zararı olan 22 kimyasal tespit edilmiş ve Avrupa ülkelerinde bunların kullanımı yasaklanmıştır. Diğer kimyasalların zehirleme ve deri yolu ile kana ulaşma oranı çok düşüktür. Yine de içinde rezorsinol, amonyak, phenylene diamine ve hidrojen peroksit maddelerinin bulunmamasına dikkat edilmelidir.

Bu araştırmalar ötesinde hala tereddüt yaşayan bayanlara doktorların genel tavsiyesi bitkisel içerikli organik saç boyaları kullanmaları yönündedir. Yine bu aşama da seçilen saç boyasının organik olup olmadığından emin olunması gerek. Organik denilerek satışa sunulan birçok ürünün içinde zararlı kimyasal katkı maddesi içerdikleri bilinmektedir. Bu nedenle saç boyamakta kullanılacak ürün seçilirken içeriği mutlaka araştırılmalıdır.

Hamileliğin ilk 3 ayı kritik bir dönemdir ve bu dönemler içinde vücut fetusun oluşumu nedeni ile değişime uğramaktadır. Bu nedenle ilk 3 ayı atlattıktan sonra boyatılması yararlıdır. Boyama yapılmasına karar verilmeden elbette ki doktorun izninin alınmasına özen gösterilmeli sonrasında boya seçimi için bahsettiğimiz araştırmalar yapılabilir.

Bir Cevap Yazın