Ekmek nasıl yapılır?

Ülkemizde en çok tüketilen temel gıda maddesi olan ekmeği evde pratik bir şekilde hazırlanabilir ve kendi yaptığınız ekmeklerin lezzetini tadabilirsiniz. Hemen hemen her markette bulunan yaş maya kullanarak hazırlayacağınız mayalı hamur sayesinde nasıl yapıldığını bildiğiniz ekmekleri yiyebilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken, satın aldığınız mayanın uygun bir ortamda saklanmış olmasıdır. Mayaların içerisindeki organizmaların da belirli bir yaşam süresi olduğundan, yaş maya satın alırken ürünün son kullanma tarihine bakmanız ve mümkün olduğunca yeni üretilmiş mayaları satın almanız gerekir. Son kullanma tarihi mayanın içerisinde organizmaların yaşam süresini belirttiğinden, son kullanma tarihi geçmiş ürünler hamurunuzun kabarmamasına neden olacaktır.

Yaş mayalar genel olarak “elde ekmek yapımında” kullanılır ve makine kullanımında tavsiye edilmez. Şayet bir ekmek makinesi kullanarak ekmek yapacaksanız, ilk olarak ürünün kullanma kılavuzunda tarif edilen miktarları kullanmaya dikkat etmelisiniz. Satın aldığınız yaş mayayı derin bir kasenin içerisinde koyun ve üzerine oda sıcaklığında yarım bardak su ilave edin. Mayanın içerisindeki organizmaların daha hızlı üremesi için 1 adet küp şekeri de karışıma ilave etmeniz, mayalanma işleminin daha hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlayacaktır.

Bu şekilde hazırladığınız maya karışımının bulunduğu kasenin ağzını streç film ile sıkıca kapatın ve mayayı ılık bir ortamda (çok sıcak değil) 15-20 dakika bekletin. 1 paket yaş maya için yaklaşık olarak 4 su bardağı un kullanmanız gerekir. Ayrıca hamura 1 çay kaşığı kadar da tuz ve yarım su bardağı ılık süt de ilave etmeniz gerekir. Böylece ekmeğinizin fırınlarda yapılan yumuşaklıkta olmasını ve mayanın un ile daha yumuşak bir şekilde karışmasını sağlayabilirsiniz. Hamur yaparken bir yemek kaşığı tereyağı ya da margarin kullanmanız da daha lezzetli bir ekmek hazırlamanızı sağlayacaktır.

Ekmek hamuru için gerekli malzemeler;

  • 4 su bardağı un
  • 1 paket yaş maya
  • 1 bardak ılık su
  • 1/2 bardak ılık süt
  • 1 adet küp şeker
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 yemek kaşığı tereyağı

15 dakika kadar beklettiğiniz mayayı tüm hamur malzemesi ile karıştırın ve hamuru elinizle 5-10 dakika kadar yoğurun. Bu işlem sırasında tuzu en son kullanın çünkü tuz mayanın etkisini azaltmaktadır. Karışımın içerisindeki tüm malzeme homojen olarak dağıldıktan sonra hazırladığınız hamuru nemli bir bezle örtün ve hamurun kabarması için oda sıcaklığında 50-60 dakika bekletin. Daha sonra hamuru tekrar 5 dakika kadar yoğurun ve yağlı kağıt koyduğunuz fırın tepsinize arzu ettiğiniz şekilde yerleştirin. 220 dereceye getirdiğiniz fırında 20-25 dakika pişirdikten sonra afiyetle ekmeğinizi yiyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın