Tüketici hastalığı nedir?

Tüketim kültürü içerisinde görülen önemli hastalıklardan birisinin ve yeni bir hastalık türünün tüketim hastalığı olduğu belirlendi. Bu hastalık türü kişilere ve ailelere büyük zara veriyor. Bütçesi olmadığı zaman bile yoğun bir şekilde harcama yapma gereksinimi içerisinde olan kişilerde, bu hastalığın belirtileri var demektir. Hastalığın temel sebebi olarak kıskançlık görülüyor. Kişi başkasında gördüğü veya sosyal medya kanallarıyla, haber ve reklamlarla ulaştığı her yeni ürüne karşı bir kıskançlık duygusu ile bakıyor. Bu ürünlerden birini arkadaşında veya yakınlarında gördüğü zaman ise, durum daha da içinden çıkılmaz hale geliyor. Kişi kendisinin ihtiyacı olmasa bile, o ürüne sahip olmayı düşünüyor.Tüketici Güveni Arttı

Günümüzde Facebook gibi sosyal ağlar nedeniyle işler daha da çığırından çıktı. En uzaktaki arkadaşının bile farklı bir model kaban veya tişört giydiğini gören bir kişi, hemen içerisindeki harcama güdüsü harekete geçirebiliyor.

Baktığımız zaman günümüzde sürekli kendisini alışveriş yapmak zorunda bırakan tiplerin olduğunu görebilirsiniz. Bu kişiler gezmek için bile alışveriş merkezlerinde tüketime çıkarlar. Bu durum hastalığın bir sebebidir. Elindeki telefonun yeni olması durumunda bile yeni bir telefon çıksa, kişi kendisini almak zorunda hissediyor. Model ve marka tutkusu, insanların daha çok tüketmesine sebep oluyor.

Genelde kadındalar da görülen bu hastalık, erkeklerde fazla gözükmüyor. Kadınların her mağazaya girip, her gördüklerini almak istemeleri, bu hastalığın başlangıç seviyesi. Kişi bu hastalığından kurtulmadığı takdirde, bütçesini zorlayıcı duruma kadar gidebilir. Kredi kartıyla alışveriş yapıyorsa, borç batağına sürüklenebilir. Doğru bir tüketimin söz konusu olması adına bir liste oluşturulması ve alışverişe bu şekilde çıkılması doğru olacaktır.

Bir Cevap Yazın