Lamina diş nedir?

laminaLamina dişler, diş yapısı içinde dişlerin kaplanması gerekmediği zaman sadece ön dişlere yapılacak estetik bir uygulamadır. Lamina diş ön dişlere yapıştırılmış ve tırnak kadar kalın olan oluşumlardır. Kişiler dişlerinin yapısını ya da rengini beğenmediği için tercih edilir. Güzel bir gülüşe sahip olmak için insanlar son zamanlarda lamina dişe rağbet etmektedir. Kozmetik diş hekimliği alanının vazgeçemediği uygulamalar arasında yer alan lamina diş, kişiye özel olarak yapılan uygulamalar arasında yer almaktadır. Ön dişler için en uygun olacak yapılar full porselen jaket kron veya porselen lamina dişlerdir. Dişlerde estetik bir görünüm sağlayan lamina dişler sadece ince porselen yapraklardan oluşan saydam bir yapıya sahiptir.

Lamina diş ne zaman tercih edilir?

  • Dişlere daha önceden yapılmış olan küçültmeler bulunmuyorsa, bu uygulama sayesinde estetik bir görüntü sağlanır.
  • Daha önceden ön dişlerde kron uygulanmış olsa da, bunlar porselen lamina ile değiştirilebilir.
  • Ortodonti tedavisi yaptırmak istemeyen kişiler için bu yöntem kullanılır.
  • Dişlerde değiştirilemeyen ve istenmeyen renk tonları ile çarpıklıklarını düzeltmek için tercih edilir.

Lamina dişlerin türleri nelerdir?

Porselen lamina dişler: Bunlar dişlerde ışıltılı ve gerçekçi görünüme sahip olurlar. Yapıları çok ince ve saydam olmasına rağmen, oldukça güçlüdür. Dişlere ince bir yaprak şeklinde yapıştırıldıktan sonra darbeler ve kırılmalara karşı son derece dayanıklı bir hale gelirler. Diş yapısı son derece canlı ve doğal bir görüntüye kavuşarak, uzun yıllar kullanılabilir.

Porselen jaket kronlar: Bu dişler uygulamalarda dişler genellikle daha evvel işlemden geçirilmiş ve küçültülmüştür. Zamanla eskimiş olan metal porselen köprüler bu sayede daha estetik bir hale gelmektedir. Bunu sağlamak için full porselen kronlar kullanılır.

Lamina diş uygulaması nasıl yapılır?

Lamina diş yaptırmak isteyenler öncelikle bir diş doktoruna gitmelidir. Doktorda ilk muayenede dişlerin ön yüzeyinden ince bir tabaka kaldırılır. Bazı durumlarda buna gerek kalmadan sadece dişlerde ölçü alımı da yapılabilir. Dişlerin mevcut formları ve rengi belirlenerek, dişler için yapılacak efektler hazırlanır. Bu işlemlerden ortalama olarak 1 hafta kadar sonra dişlere yapılan laminalar takılır. Lamina dişin dişlere takılma aşaması çok önemlidir. Düzgün takılmadığı takdirde burada kullanılan ilaçların diş etlerine kaçarak zarar vermesi söz konusu olabilir. Uygulamadan önce bilgisayarda kişilerin gülüş tasarımı üzerine bir çalışma yapıldığından, lamina dişler en uygun olacak şekilde yapılır. Bu çalışmayla kişiler daha sonradan oluşacak hallerini de görebilirler. Diş beyazlatma işlemi sayesinde amaçlarına ulaşamamış olanlar, lamina dişi tercih edebilir. Bu yöntem pahalı bir uygulama olarak kabul edilse bile, güzel bir gülüşe sahip olmak isteyenler için kaçırılmayacak bir uygulamadır.

Bir Cevap Yazın