Zirkonyum diş nedir?

zirkonyumZirkonyum diş insanların estetik kaygılarını giderici özellikte, beyaz renkte olan bir metal üstüne porselen kaplama yapılan dişlerdir. Eksik dişlerini yaptırmak isteyen kişiler için son derece ideal özelliklere sahiptir. Porselenin üzerine kaplandığı beyaz metal yani zirkonyumun en önemli özelliği ışığı geçirmesidir. Bu etkiyle doğal dişlerle beraber oldukça güzel bir uyumu bulunur. Diş hekimliği alanında genellikle kaplama ve köprü yapımında tercih edilen zirkonyum elementi, elde değmeden üretilen ve doğal diş yapısıyla mükemmel bir uyum sağlayan bir yapıdadır. Üstüne kaplanan porselene daha çok dayanıklılık veren, diş yapımında kullanılmış olan diğer metallere göre daha estetik bir görünüm veren ve diş yapımında tercih edilen zirkonyumun sağlık yönünden de bir zararı bulunmamaktadır. Son derece dayanıklı ve görsel açıdan doğal dişlerle mükemmel bir uyum gösterir. Bu konuda zirkonyum dişe diş hekimliği alanında son yılların en teknolojik ürünü denilebilir.

Zirkonyum dişin faydaları nelerdir?

  • Zirkonyum elementi beyaz renkte olduğundan, üstüne kaplanan porselenle arasına opak kullanılmaz. Bu etkiyle ışık altında verdiği görünüm doğal diş yapısına benzer.
  • Vücutta alerjik etkisi olmadığından, diş etiyle uyumu mükemmel özelliktedir.
  • Uzun yıllar kullanılan zirkonyum diş, diğer metaller gibi zamanla grimsi bir renk haline gelmez.
  • Dişlerdeki baskı ve gerilmelere karşılık, diğer metallere göre daha dayanıklı bir yapısı bulunur.
  • Besinlerin tatlarında değişikliğine sebep olmaz.
  • Dişlerin arka tarafında olan azılarda bile kullanılacak kadar dayanıklıdır.
  • Zirkonyum diş bilgisayar destekli olan CAD – CAM cihazları kullanılıp yapıldığından, son derece hatasız bir şekilde üretilir.
  • Zamanla diş etinde çekilme olsa da, diğer yapay dişlerde olduğu gibi alt kısımda siyah bir görünüm meydana getirmez.
  • Diş kesimde zirkonyum basamağa yerleştirildiğinden, diş etinde baskı yapmaz. Bu etkiyle yüz bölgesinde morarmaya ve şişmeye neden olmaz.

Zirkonyum diş maliyetleri nedir?

Zirkonyum diş diğer metal destekli olan dişlere göre daha yüksek maliyetli olmasına rağmen, doğal ve estetik görünümüyle tercih edilir. Son yıllarda kullanılması giderek artan bu dişlerin fiyatları talebin artmasıyla beraber düşüşe geçmiş. Diş kaybı olan kişilerin görsellik ve dayanıklılık olarak tercih ettiği, doğal diş yapısının özelliklerini taşıyan zirkonyum, diş hekimliğinde hastaların vazgeçemediği metal destekli dişler arasındadır.

Bir Cevap Yazın