TSE belgesi nedir?

tse

Üretilen her çeşit ürün için Türk standartlarına uygunluk belgesinin ismidir. Bu anlamda belirlenen bazı kriterler çerçevesine üretilen ürünlerin uyması durumunda TSE damgası vurulmaktadır. Bu damga bir yıl boyunca firmanın ürüne dair üretimini bir yıl boyunca geçerli kılmasını sağlamaktadır. TSE belgesi pek çok ürün paketinde ya da yerde de görülebileceği belli şartların sağlanması halinde, istenilen kalitede ürünlerin üretilmesi için geçerli bir damgadır. TSE markası da denebilecek bu işaretin hem firma hem de ürünün alıcıları için de bazı avantajları bulunur.

Öncelikle ürünün üzerinde TSE belgesinin olması müşteri adına bir güven verilmesi anlamına gelmektedir. Bu sayede ürünün kalite ve üretiminde hata olmadığına ve üretici firmanın güvenilir olduğuna kanaat getirilir.

Bunun yanı sıra üretici firmanın pazarlardaki payı da artmaktadır. Daha kolay pazar payı sahibi olunması ile daha hızlı satış ve daha fazla üretim gerçekleştirilebilmektedir. bu da firmanın daha fazla kazanabilmesini sağlamaktadır.

Ürünün ait olduğu pazara da daha kolay ulaşılmış olunur.

Üretici firmanın kamu ve özel ihalelerde de yer alabilme imkanı oluşmaktadır.

TSE belgesi verilmeden önce başvuran firmanın ürettiği hakkında incelemelerin yapılması gerekir. Bu anlamda üretici firmanın ürünlerinde devamlılık olup olmayacağı, üretilen ürünün denenerek kalite ve belirlenen kriterler çerçevesinde uygunluğu saptandıktan sonra bir yıllığına belge verilebilmektedir.

TSE belgesinin devamlılığının sağlanabilmesi için de yine aynı şekilde ürün hakkında denemeler yapılması, alınan numunelerin TSE standartların yine uygun olması haline belgenin devamlılığı sağlanabilmektedir.

Bir Cevap Yazın