Evde vücut geliştirme yolları nelerdir?

vücut-geliştirme-yolları Vücut geliştirme yolları ile birlikte en önemli husus bilinçli ve düzenli olarak bu sporla uğraşmaktır. Öncelikle kendinizi tanımalı ve kendinize en uygun çalışma ortamını ve şartlarını oluşturmalısınız. Beslenmenize ve uykunuza dikkat ediyorsanız, stresten uzak bir yaşantınız varsa tüm bunların üzerine düzenli bir egzersizle kolayca istediğiniz sonuçlara ulaşabilirsiniz. Ancak bunlar yoksa kendinizi zorlayarak kısa sürede sonuç almaya çalışmak yerine uzun vadede bir sistem oturtarak istediğiniz vücuda kavuşmak daha uygun olacaktır. Çünkü vücudunuz henüz aşırı yüklenmeye hazır olmadığı için sakatlık riski üst seviyelere çıkacaktır.

Spor salonların da antrenörlerin gözetiminde çalışabileceğiniz gibi evde kendi imkanlarınızla çalışarak ta istediğiniz sonuçlara ulaşabilirsiniz. Kolaylıkla bulabileceğiniz iki adet dambıl ile evde Vücut geliştirmeye başlayabilirsiniz. Kendinize bir egzersiz programı oluşturun ve bu programa olabildiğince sadık kalmaya çalışın. Çalışmaya öncelikle bacak kaslarından başlamak doğru olacaktır. Vücudunuzu taşıyacak olan bacaklarınızı kuvvetlendirmelisiniz ki diğer hareketlerde zorlanmayın. Daha sonra sırasıyla sırt kasları, üst karın kasları, alt karın kasları, göğüs kasları, omuz kasları, ön ve arka kol kasları çalıştırılmalıdır. Egzersizlere başlamadan önce ısınma hareketleri ile kaslarınızı yapacağınız hareketlere hazırlamalısınız. Daha önceden vücut geliştirme yolları hakkında bilginiz yoksa kendinize uygun egzersiz programı için mutlaka bir antrenörden yardım almalısınız. Yanlış yapacağınız bir hareket ciddi sakatlanmalara yol açabilir. Evde veya işte yapabileceğimiz bazı harekeleri şöyle sıralayabiliriz.

Forward lunge long; ayakta dik bir şekilde duruyoruz ellerimiz belimizde öne doğru bir adım atıyoruz ve aşağı doğru esniyoruz sonra tekrar dik pozisyona geliyoruz ve aynı şekilde diğer ayakla devam ediyoruz. Bu harekette dikkat etmemiz gereken husus adım attığımız ayağımızda ki dizimiz parmak ucunu geçmemesidir. Bu hareketle bacak kaslarımızı geliştirebiliriz.

Rowing; dizlerimizi hafif kırıyoruz ve öne doğru kamburumuzu çıkarmadan eğiliyoruz dambıllar elimizde kollarımızı birbirine paralel yere doğru salıyoruz ve vücudumuzu hareket ettirmeden kolları karnımıza doğru çekiyoruz.

Biceps; ayakta dik pozisyon da duruyoruz kollar yanda birleşik, dambıllar elimizde, kollarımızı vücudumuzdan ayırmadan dambılları sadece dirsekten kuvvet alarak kaldırıyoruz.

Triceps; ayakta veya oturarak sırtımız düz olacak şekilde pozisyon alıyoruz. Dambılla birlikte kolumuzu yukarı doğru uzatıp başımıza yaslıyoruz ve dambılı yine dirseğimizden kuvvet alarak ensemize doğru indirip kaldırıyoruz.

Bench press; düz bir yere uzanıp kollarımızı vücudumuza doksan derece olacak şekilde açıyoruz. Dambıllarımızı elimizde dirsekler yerde olacak şekilde yukarı doğru pres uyguluyoruz ve tekrar ilk pozisyona dönüyoruz.

Bu ve buna benzer birçok vücut geliştirme yolları ile düzenli bir çalışma sonucu istediğiniz vücuda sahip olabilirsiniz. Daha öncede söylediğimiz gibi bir uzmandan yardım almadan kesinlikle çalışmayın. Önemli olan hızlı ve kısa sürede vücut yapmak değil sağlıklı ve tehlikesiz bir şekilde vücut geliştirmektir.  Hızlı vücut geliştirmeye çalışırken kendinizi sakatlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın