İskender Pala Kimdir?

iskender_pala_jpg1958 uşak doğumlu olan yazar Kütahya lisesinden sonra İstanbul üniversitesi Türk dili edebiyatı bölümünü bitirdi. Divan edebiyatı üzerine doktora yapan yazar 1893’te doçent, 1998 de profesör oldu. Deniz kuvvetleri komutanlığında çeşitli görevlerde bulunan ve denizcilik tarihi araştırmaları yapan iskender pala binbaşı rütbesi ile tarihi deniz arşivinden emekli oldu. Divan edebiyatında profesör olan pala orta öğretim ve liseler için ders kitapları yazdı. Uşak üniversitesinde öğretim üyesi olan İskender pala aynı zamanda zaman gazetesin de yazarlık yapmaktadır.
Klasik şiirden esinlenen makaleler, denemeler, hikâye ve gazete yazıları yazan İskender pala’nın, Babil’de Ölüm İstanbul’da Aşk, Katre-i Matem ve Şah&Sultan romanları birçok kez basılmış ve çok sayıda ödül almıştır.
Eserleri
Ansiklopedik Divan şiirleri(Türkiye yazarlar birliği dil ödülü, AKDTYK Türk Dil Kurumu ödülü) Kronolojik Divan Şiiri Antolojisi, Akademik Divan Şiiri Araştırmaları, Divan Edebiyatı, Atasözleri Sözlüğü, Müstesna Güzeller, Şairlerin Dilinden(Türkiye Yazarlar Birliği inceleme ödülü), Ah Mine’l-Aşk, Kudemanın Kırk Atlısı, Kırklar Meclisi, Şi’r-i Kadim, …Ve Gazel Yeniden, İki Dirhem Bir Çekirdek, İki Darbe Arasında, Ayine Gözgü, Tavan Arası, Kahve Molası, Güldeste, Gül Şiirleri, Hayriyye, Hilye-i Saadet, Babil’de Ölüm İstanbul’da Aşk, Kadılar Kitabı, Kırk Güzeller Çeşmesi, Kitab-ı Aşk, Kırk Ambar, Mir’at, Leyla ile Mecnun, Dört Güzeller, Katre-i Matem, Mevlid, Şah ve Sultan, Kurtların Efendisi, Od (Bir yunus romanı), Efsane Bir Barbaros Romanı

Bir Cevap Yazın