Neodymium Mıknatıs Nedir?

Bilindiği üzere mıknatıslar demir, kobalt, nikel gibi metalleri çekme amacıyla üretilen ya da doğadan elde edilen maddelerdir. Manyetik alanları ve kutupları bulunan, yaydığı manyetik alanı göremesek te, çekim güçleri ile hayatımızı kolaylaştıran ürünlerdir. Neodymium mıknatıslar ise, bizim bildiğimiz mıknatıslardan farklı özelliklere sahip olarak üretilmektedir. Güçlü manyetik alanları ile dikkat çeken bu mıknatıslar, günümüzde birçok alanda kullanılarak, hayatımızı kolaylaştırmaktadır. Farklı şekillerde ve boylarda üretimi yapılabilen bu ürünlerin, kullanım alanına ve koşullarına göre, farklı elementlerle kaplanarak dayanıklılığı da sağlanmaktadır. Neodymium mıknatısların, küp, blok, disk, silindirik gibi farklı şekillerini görmek mümkündür. Bu ürünler bakır, altın, çinko, kalay ve gümüş gibi elementlerle kaplanarak, otomotiv, sağlık sektörü, elektrik motorları, petrokimya endüstrisi, oyuncak sektörü gibi alanlarda tüketicinin kullanıma sunulur.

neodymium mıknatıs

Neodymium mıknatısların manyetik kuvveti, normal mıknatıslarla kıyaslanmayacak derece de yüksektir. Bu manyetik kuvvet, çok özel sistemlerin yardımıyla ve özel cihazlarla sağlanmaktadır. Teknolojinin yardımıyla üretilebilen mıknatısların, üretimi de izne bağlıdır. Mıknatısların üretim hakkına sahip olan NEOMAX firması, üretim patent hakkını da elinde bulundurmaktadır. Ülkemizde üretimi yapılmasa da, yurt dışından getirilerek, uygun fiyatlarla piyasaya satışı yapılmaktadır.

Bu mıknatısın içerisinde bulunan neodymium, demir, samaryum, nikel ve kobalt gibi elementler topraktan çıkarılarak kullanılmaktadır. Elementlerin farklı oranlarda karışımıyla hazırlanan bileşimler, farklı niteliklere sahip olan mıknatısların elde edilmesini sağlar. Bunların kimisi daha güçlü, kimisi sıcağa dayanıklı, bazısı da mukavemetli olarak üretilebilir. Mıknatısların kullanılacağı alanlara göre üretimi yapılabilmektedir. Bu şekilde hazırlanan karışımlar önce preslenerek, istenilen şekillerin oluşması sağlanır. Mıknatısın dayanıklılığını arttırmak için, üzerleri uygun elementlerle kaplanır. Kaplama işleminin ardından, mıknatı

slandırma işleminin yapılması gerekmektedir. En son aşamada ise, mıknatıslar kontrol edilir. Artık neodymium mıknatısların, satış aşamasına hazır hale geldiğini söyleyebiliriz.

Neodymium mıknatısların, birbirleriyle ve diğer metallerle çok güçlü şekilde kenetlenme özelliğinin bulunması sebebiyle birçok alanda kullanılmasını sağlar. Üretimi yapılan mıknatıslar, görsel ve hobi amaçlı olarak ta satışa sunulmaktadır. Bu mıknatısları istediğiniz ebatlarda ve şekillerde ürettirme olanağınız bulunmakta. Yüksek manyetik alan gereksinimlerin duyulduğu her alanda kullanılması kaçınılmaz olan ürünler, hayatınızı kolaylaştıracaktır. Diğer mıknatıslar gibi manyetik güçlerini zamanla kaybetmeyerek, kalıcı bir manyetik alanın oluşmasını sağlayacaklardır. Kendi ağırlıklarının yaklaşık olarak, 1300 katı kadar fazla ağırlığı taşıyabilme özelliği de, birçok alanda neodymium mıknatısların kullanılmasını gerektirmektedir. Farklı sektörlerin ihtiyacını için üretilen mıknatısların kırılganlık özelliğini bertaraf etmek amacıyla, değişik elementlerle kaplanması gerekli olduğundan,  kullanım alanlarının ve koşullarının bilinmesi önemlidir.

Hayatınıza kolaylık sağlayacak bu mıknatıslarla tanışmanız ve özelliklerini bilerek kullanmanız son derece önemli bir konudur.  Çünkü hatalı kullanımı sağlığınızı tehlikeye atabilecek sonuçlara sebep olabilir. Yüksek çekim gücü sebebiyle, duyma sorunlarından, vücut hasarlarına kadar pek çok tahribata, kullanılan işitme cihazlarından, kalp piline kadar birçok elektronik aletin bozulmasında da etkili olabilirler. Mıknatısların doğru yerde, doğru şekilde kullanılması daha faydalı olacaktır.

3 thoughts on “Neodymium Mıknatıs Nedir?

 • 05 Kasım 2014 tarihinde, saat 13:02
  Permalink

  Şinkansen trenleri, kurşun trenler ve benzerleri MIKNATIS sistemiyle çalışıyor.Her şey BEDAVA veya çok aşırı UCUZ olablir mıknatıslar sayesinde.

  Ylnız piyasadaki mıknatıslarla kuvvetli mıknatıslar arasında inanılmaz fark var, uyarıları dikkate alıp günlük yaşamda kullanmamak lazım.Sağlığı bozar.yani işin yoksa, bilmiyorsan UZAK DUR

  Yanıtla
 • 16 Ekim 2014 tarihinde, saat 23:05
  Permalink

  evet kayılıyorum size, bu mıknatıs türü ile daimi hiç durmayacak pervane sistemi yapılabilir buda sürekli enerji üretimi anlamına geliyor. fakat petrol satmak kar elde etmek isteyenler için daha cazip bu yüzden bu alana pek yatırım yapılmıyor.

  Yanıtla
 • 08 Kasım 2013 tarihinde, saat 22:02
  Permalink

  çok güzel o zaman elektrik üretiminde ve daimi mıknatıslı elektrik motorlarının verimini arttıracak işler yaratılabilir bu mıknatıslarla

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: