HTC Desire 500’ün özellikleri nelerdir? – İnceleme

İnceleme yazılarımıza devam ediyoruz. Bugün HTC Desire 500′ ün özelliklerinden bahsedeceğim. Yazının donunda telefonun donanımsal özellikleri yer almakta. Dilerseniz incelemeye başlayalım.

htc-desire-500

HTC bir şeyler için çabalıyor. Diğer markalara göre çok daha fazla çalışıyor diyebilirim. Üstelik fiyatları da diğer markalara göre çok ucuz. Köklü bir marka olmasa da HTC’ nin geleceği parlak.

Yapı

Öncelikle Desire 500′ ün fiziksel özelliklerine göz atalım. Telefon 131.8 x 66.9 x 9.9 milimetre boyutlarında. Desire 500 Desire 600′ e göre biraz daha küçük boyutta. Telefonun ağırlığı 123 gram. Desire 600′ e göre sadece 7 gram daha hafif. Telefonun ideal ağırlığında olduğunu söyleyebilirim. Ne çok ağır ne çok hafif.

desire-4

HTC Desire 500′ ün üst tarafında bir adet güç düğmesi ve 3.5 milimetre ses girişi bulunuyor. Telefonun alt tarafında ise sadece USB girişi bulunuyor. Desire 500’ün yan kısımlarında ise ses açma/kapama tuşları bulunuyor. Ses tuşları güzel bir şekilde tasarlanmış. Açma/kapama tuşları arasında kırmızı çizgi boşluk bırakılmış.

Telefonun kapak kısmı üzerinde üst kısımda 8 megapiksel flaşlı bir kamera, orta kısmında kırmızı HTC logosu ve alt kısımda BeatsAudio logosu bulunmakta.

Telefonun ön kısmına baktığımızda alt tarafta 2 adet dokunmaya duyarlı düğme bulunuyor. Bu düğmelerin biri ana menü, diğeri ise geri gitme tuşu. Dokunmatik ekranın üst kısmında ise klasik HTC logosu ve 1.6 megapiksel 720p kayıt alabilen bir ikincil kamera bulunuyor. Ön kısmın oldukça sade bir görünüme sahip olduğunu söyleyebilirim.

Tutuş

HTC Desire 500 ele rahatça oturuyor. Plastiği kaliteli şekilde yapılmış ve kaymıyor. Küçük bir sorun olarak tek elle kullanmakta biraz güçlük çekebilirsiniz fakat alışacaksınız.

Performans

HTC Desire 500 1.2 GHz dört çekirdek Cortex-A5 işlemci ve 1 GB RAM kullanıyor. HTC iyi iş çıkarmış fakat daha iyi olabilirdi belki. HTC’yi suçlayamam, telefon piyasası öyle bir yere gitti ki çağ atladı. Rekabet günden güne artıyor. Şirketler maliyet düşürmekle mi uğraşsın yoksa mükemmel bir telefon ortaya çıkarmak için mi?

Telefonun performansı işletim sistemini çok rahat bir şekilde çalıştırabilecek düzeyde.Şuan piyasadaki 3D oyunların hemen hemen hepsini sorunsuz bir şekilde oynayabilirsiniz. Fakat bundan birkaç yıl sonrası için net bir şey söylemek mümkün değil.

Kamera

HTC Desire 500′ ün 8 megapiksel bir kameraya sahip olduğunu söylemiştik. Telefonun video kaydı çok iyi. 720p kaliteli video kayıtları almak mümkün. Fotoğraflar iyi fakat rakiplerine göre biraz daha alt seviyede.

 Müzik çalar

HTC Desire 500′ ün kullanışlı bir müzik çaları var. Kulaklık için ses artırma seçeneği mevcut. Bir diğer özelliği ise yüklenen müziğin albüm fotoğraflarını otomatik olarak indiriyor, hoş bir özellik olmuş. Dilerseniz bu özelliği kapatabiliyorsunuz.

htc-desire-.

Video oynatıcı

Video oynatıcı kısıtlı video türlerini destekliyor. Açıkçası çok basit olmuş. Bir durdur/başlat düğmesi, ses düğmesi ve klasik yer bildiren çubuk bulunuyor .
 FM Radyo

Evet ilginç gelecek bu özelliği incelememiz. Fakat garip bir şekilde yeni çıkan telefonların hemen hemen hiçbirinde FM radyo yok. Eski telefonlarda bolca bulunan bu basit özellik yeni telefonlarda çok seyrek bulunuyor.

HTC Desire 500′ de basit bir FM radyo bulunuyor. Orta kısımda kanalı gösteren bir bölüm, hemen altında kanal değiştirmek için oklar, ve en alt kısımda durdurma ses açma gibi komutlar.

Mesajlaşma 

HTC Desire 500 bir dokunmatik telefona göre oldukça pratik bir klavyeye sahip. E-posta atma, sosyal medya güncellemeleri, sms gönderme için oldukça işe yarayacak.

Widget

Desire 500 widgetlar konusunda çok başarılı. HTC’ nin telefonlarında bu konuda bir pratiklik söz konusu. Sürükle – bırak. İşte bu kadar basit.

Ekran

HTC Desire 500 4.3 inç boyutunda kapasitif bir ekrana sahip. Ekranın çözünürlüğü ise 800 x 480 piksel. Yeterli düzeyde bir ekrana sahip fakat rakiplerinin biraz gerisinde kalmış.

Batarya

Batarya dayanma süresi ortalama diyebilirim. 6 saat Web görüntüleme ve 7 saat video görüntüleme  süresi var. Ayrıca 12 saat 3G ile konuşulabilir.

Kutu içeriği

HTC Desire 500′ ün kutusunu açtığınızda bir kulaklık, USB kablo ve USB şarj adaptörü bulacaksınız. Kulaklık gerçekten kaliteli üretilmiş.

HTC Desire 500 Özellikleri

 • 2G ve 3G desteği
 • 720p video kaydı, video kayıtlarında ağır çekim özelliği.
 • 4GB dahili bellek.
 • FM Radyo
 • 3.5 milimetre ses girişi
 • microSD kart yuvası
 • GPS
 • 1.6 megapiksel ön kamera
 • 8 megapiksel arka kamera (Flaş ışıklı)
 • Android 4.2.2 işletim sistemi
 • Bluetooth v4.0
 • Wi-Fi
 • 1.2 GHz dört çekirdek işlemci
 • 1 GB RAM

Bir Cevap Yazın