Topraklı priz nedir?

Her ev ve işyerlerinde bulunan prizler, elektriği kullanabilmemizi sağlayan en önemli devre elemanlarıdır. Elektrikli aletlerin tamamının şebekeden gelen 220 V elektrik ile çalışabilmesi sağlayan prizler, topraklı ve topraksız olarak ikiye ayrılır. Çoğu insanın priz nedir sorunun ardından yönelttiği ikinci soru da, topraklı prizin ne olduğudur. Topraklı priz; normal prizlerden farklı olarak içerisinde bulunan ve mandal kıskacı adı verilen topraklama ünitesi sayesinde, elektrik kaçaklarının önlenmesini sağlar.Dış yüzeyi metal kaplama olan tüm elektrikli aletlerde topraklı priz kullanılması gerekir.

Topraklı prizlerin şebekeken gelen elektrik akımını elektrikli aletlere doğru bir şekilde iletebilmesi için gerekli olan amper aralığına sahip olaması gerekir. Ülkemizde kullanılan prizler genellikle 10-16 amper arasındadır ve bu değerin prizin dış levhasında gösterilmesi gerekir. Klima ya da su ısıtıcısı gibi elektrik akımını çok fazla çeken aletler, herhangi bir priz kullanılmadan doğrudan sigortaya bağlanmalıdır. Aksi takdirde prizden geçen yüksek akım prizin ve kabloların ısınmasına neden olarak, yangın çıkma ihtimalini doğurabilir.

Topraklı prizler her ne kadar kaçak ihtimaline karşı büyük bir önlem sunsa da, herhangi bir kararma yani oksitlenme durumunda acilen değiştirilmeleri gerekir. Prizin iç kısmındaki fiş yuvalarında ve çevresinde oluşan oksitlenme elektrik kaçaklarına neden olabilir. Ayrıca arklama yani fişin prize takıldığında kıvılcım çıkması durumunun yaşanmaması için de, mümkün olduğunca elektrikli aletlerin açma kapama tuşu kapalıyken prize takılması gerekir.

7 thoughts on “Topraklı priz nedir?

 • 27 Ekim 2014 tarihinde, saat 16:47
  Permalink

  Çok iyi bir site bilişim ödevimi bitirdim

  Yanıtla
 • 29 Nisan 2014 tarihinde, saat 19:08
  Permalink

  Sağ olun işime yaradı

  Yanıtla
 • 15 Şubat 2013 tarihinde, saat 17:07
  Permalink

  nereden alabilirim acaba

  Yanıtla
 • 12 Şubat 2013 tarihinde, saat 17:33
  Permalink

  çok iyi bir çalışma bir de nelerde kullanıldığını yazzasnız süper olcaktı ama işte :)) ama işime yaradı emeklerinize sağlık

  Yanıtla
 • 30 Ocak 2013 tarihinde, saat 20:02
  Permalink

  işime yaradı sağolun .

  Yanıtla
 • 20 Şubat 2012 tarihinde, saat 09:36
  Permalink

  bnce daha çok acıklaması vardır
  dimi yani

  Yanıtla
  • 31 Aralık 2013 tarihinde, saat 15:06
   Permalink

   bencede

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: