Motor yağı ne işe yarar?

Tüm araç kullanıcılarının zaman zaman sorun yaşadığı motor yağı, birçok insan tarafından bilinmese de aracın motoru için hayati derecede önemlidir. Motor yağının her 1000 kilometrede bir kontrol edilmesi ve her zaman ideal seviyede tutulması gerekir. Motor yağı; araç motorunun çalışması ile birbirine sürten metal parçaların, aşırı derecede aşınmasını ve ısınmasını önler. Çoğu sürücü motor yağının ne işe yaradığını bilmediğinden ya da yanlış bildiğinden, birçok motor sorununun yaşanmasına neden olur.

Motor yağı hakkında bilinmeyenlerden birisi de, araç motorunun içerisindeki yağın sadece sürtünmeye değil aracın ısınmasına karşı da koruma sağladığıdır. Aracınız su soğutmalı bir sisteme sahip olsa dahi, motorun soğutulmasında motor yağı da görev almaktadır. Pistonların ateşlenmesi ile oluşan yüksek sıcaklığın azaltılmasını sağlayan motor yağı, bazı araç üreticilerinin geliştirdiği motor yağı soğutma suyu ile soğutulur ve tekrar motor sistemine dahil edilir. Ayrıca aracın yüksek sıcaklıklara ulaşması ile metal parçaların birbirine sürtünmesi, zaman içerisinde bu parçaların aşınmasına ve zarar görmesine neden olur. Motor yağı yoğun kimyasal formu ile yüksek sıcaklıklarda dahi yapısını koruyarak, aracın metal parçalarında oluşan sürtünme katsayısını düşürür ve parçaların gördüğü zararı asgariye indirir.

Motor yağının eksilmesi, birçok sebepten dolayı gelişen ve tüm araç üreticileri tarafından belirli bir oranda motor yağı kaybının doğal olduğu kabul edilen bir durumdur. Bir başka değişle; aracın motor yağının sürekli azalması son derece normal bir durumdur ancak bu azalma oranı aracın üretici tarafından kılavuzda belirtilen değerlerin üzerindeyse, mutlaka araç servisine başvurulması gerekir. Araç motorunda yeterli motor yağının olmaması aşınma ve ısınma sorunlarının haricinde, parçaların çalışırken karşılaştığı sürtünmeyi yenebilmesi için daha fazla enerji kullanılmasına neden olur. Pistonların sürtünme nedeni ile dirençle karşılaşması, motorun çalışabilmesi için daha fazla enerji yani daha fazla benzin kullanılması anlamına gelir. Yakıt kullanımını doğrudan etkilen motor yağı, bu nedenle düzenli olarak kontrol edilmesi ve ideal seviyede kullanılmalıdır.

Bir Cevap Yazın