Akü neden boşalır?

Araç sahiplerinin çok sık yaşadığı sorunlardan biri olan akü boşalması, hiç beklenmedik durumlarda kişinin zor durumda kalmasına neden olabilir. Aküler ile ilgili bilinmesi gereken ilk konu; kullandığınız araç aküsü ne kadar kaliteli olursa olsun, akünün bir kullanım ömrünün olduğudur. Akünün çok çabuk boşalması ya da zaman içerisinde sorun çıkartması, akünün ömrünü doldurduğunun habercisidir. Kullanılan akünün kalitesine, aracın elektrik kullanımına, hava şartlarına, aracın park haline bekleme süresine ve uzun süre aracın çalıştırılmaması gibi faktörlere bağlı olarak araç akülerinin kullanım süresi, 2-6 yıl arasında değişmektedir.

Aracın uzun süre kullanılmaması, akünün boşalmasının en yaygın sebeplerinden birisidir. Araçlar çalışmadıklarında dahi içerisinde bulunan birçok sistem, aküden akım çekmeye devam eder. Araç saatleri, ses ve müzik sistemleri gibi cihazlar araç kullanılmıyorken dahi elektrik kullandığından, aracın kullanım süresinin doğru hesaplanması önemlidir. Şayet aracınızı 15 günden uzun bir süre kullanmayacaksanız, akü bağlantısını kesmeniz oldukça büyük bir yarar sağlayacaktır.

Araçlarda kullanılan ses donanımının da akünün akım kapasitesinin üzerinde olması, araç çalışırken dahi akünün hızlı bir şekilde boşalmasına neden olabilir. Bu nedenle sayet aracınızda üstün performanslı bir ses sistemi kullanacaksanız, öncesinde yetkili servis ile görüşmeli ve bu ses sistemine uygun bir akü almalısınız. Ayrıca akü boşalmalarına neden olan bir diğer sebep; araç sabit konumdayken uzun süre müzik dinlenmesidir. Aracınız çalışmadığı için akünün kendini şarj etme imkanı olmadığından, 3-4 saat boyunca araç ses sisteminin kullanılması akünün tamamen boşalmasına dahi neden olabilir. Bu nedenle mümkün olduğunca her 1-2 saatte bir aracı 5-10 dakika çalıştırarak, akünün kendini şarj etmesine imkan verilmesi gerekir.

Bir Cevap Yazın