Tezer Özlü kimdir?

TezerOzluÇocukluğunun soğuk gecelerinde,  Eski bahçe de yaşamın ucuna yolculuk yaparsınız onun kitaplarını okuduğunuz zaman. 1943 yılında Kütahya’nın Simav ilçesinde doğan Tezer Özlü, yazılarında sürekli ölümden bahsederdi ve 1986 yılında 43 yaşında İsveç’te gözlerini hayata yumdu ve bir daha açamadı.

Tezer Özlü, çocukluğundan beri farklı kişiliği ile dikkat çekmiştir. 1963 yılından itibaren çeşitli dergilerde yazdı. 1978 yılında ilk kitabı olan, “Eski Bahçe” adlı kitabını çıkardı. Kitaplarından anladığımız kadarıyla hep mutsuz bir insandı. Ve yaşadığı her yerde huzursuz oldu. Cesare Pavese hayranı olan Tezer özlü, yazılarında sık sık Pavese’nin yazılarından bahsederdi. Pavese’ye karşı çok büyük hayranlık besledi. Yazı yazmaktan çok mutluydu ve çeviriler yaparak yaşamını geçindirmeye çalıştı.

Tezer Özlü, Türk Edebiyatında oldukça önemli bir yerdedir. Kitaplarını okuyan herkes, onun kurmuş olduğu cümlelerden etkilenir, bazı cümlelerinde kendini bulur. Türk Yer altı edebiyatının kraliçesidir.

Tezer Özlü 2 defa evlenmiştir. Bir kızı vardır. Bir çok yazarın yakın dostuydu. Çocuk yaşta geçirdiği rahatsızlıktan dolayı, uzun yıllar psikolojik yardım aldı. Yazmış olduğu bir cümle psikolojisinin ne derece kötü olduğunu kanıtlıyor “ölüm düşüncesi izliyor beni. gece gündüz kendimi öldürmeyi düşünüyorum.bunun belli bir nedeni yok.yaşansa da olur,yaşanmasa da.bir kaygı yalnız.beni,kendimi öldürmeye iten bir kaygı.”

Arkadaşlarına çok değer verdi, çok sık olmasa da yurt dışından onlara mektup yazdı. Daha sonra bu mektuplar birkaç yakın arkadaşı tarafından kitaplaştırılıp, Tezer Özlün’ün hayranlarına sunuldu. aşk acısı çekmedim hiç, çünkü dünyanın verdiği acı her zaman güçlüydü. ” derken Alman bir gence aşık oldu. Aradaşı ile mektuplaşırken sevilisinden bahsederken “bu insan benim kafatasım, ölümüm olacak benim” diyerek ne denli sevdiğini anlatmaya çalışmıştı. Sevgilisi kendisinden yaş olarak küçüktü ve   2. Evliliğine izin verilmediği için yurt dışında evlendi.

Tezer Özlü’nün kitapları Yapı Kredi Yayınları tarafından basılmaktadır. Kendi yazdığı 7 kitabı mevcuttur. Bunlar;

  • Eski Bahçe (1978), öykü
  • Çocukluğun Soğuk Geceleri (1980), roman
  • Auf den Spuren eines Selbstmords (Bir İntiharın İzinde 1983),roman
  • Yaşamın Ucuna Yolculuk (1984), roman
  • Eski Bahçe – Eski Sevgi (1987), öykü
  • Kalanlar (1995), deneme
  • Zaman Dışı Yaşam (2000), senaryo

Ne kadar Tezer Özlü hakkında ne kadar yazarsak yazalım, onun kitaplarını okumadan, Tezer’i anlamak imkansızdır

Bir Cevap Yazın