Enneagram testi nedir?

ennegram2Enneagram insanların kişilik tiplerini inceleyen bir kişilik testidir. Enneagram sayesinde bir insanın empati kurma yeteneği oldukça gelişir ve duygusal zekasının oldukça arttığı için tercih edilen bir testtir. Enneagram bilgisi sayesinde, insanlar çevresindeki insanların duygularını anlayabilir, kendi davranışlarını kontrol edebilir. Kişinin, hoşgörü yönünün gelişmesi sayesinde diğer karşıt görüşteki insanlara objektif bir şekilde, onları yadırgamadan yaklaşmasına neden olur. Kişiler arasında iletişim kurmakta zorluk çekenlerin, testten sonra iletişimlerinin güçlendiği bilinmektedir. Takım içerisinde çalışanlara yapıldığı zaman, işbirliğini arttırdığı için tercih edilir.

27 sorudan oluşur ve her sorunun 4 seçeneği vardır. 27 soruyu cevapladığınız zaman, olmuş olduğunuz tipten biri ortaya çıkar ve oldukça uzun bir açıklama ile sizi anlatmaya, kendinizi anlamanıza yardımcı olur. Soruları okur okumaz aklınıza gelen ilk seçeneği seçmelisiniz. İnsanların kişiliklerini analiz etmesi sayesinde bir çok alanda uygulanır.

Enneagram 9 farklı insan tipinden oluşur ve vermiş olduğunuz cevaplara göre sizin karakterinizi ortaya çıkarır. Her insanın farklı dünya görüşleri mevcuttur. Bunun için Enneagram insanların kişiliklerini inceleyip teoriler sunmaz. Enneagram insanların kişiliklerini, ilgilendiklerini tanımlamaz. Sadece, davranışlarından kaynaklanan sorunları, motivasyon eksikliklerini ortaya çıkarır.

İnsanlar bu tip soru cevap olarak hazırlanmış testlere biraz ön yargılı yaklaşsa da bu test tüm ön yargılarınızı yıkacaktır. Ağırlıklı olarak Amerika Birleşik Devletlerinde uygulanan bu test, Harvard üniversitesinde Hukuk fakültesinde mahkeme salonlarında uygulanır. Psikoloji, tıp, sanat, işletme, psikoloji ve eğitim bölümlerinde Enneagram test eğitimleri uygulanmaktadır.

Bir Cevap Yazın