Tbt nedir?

Instagram sosyal medya platformunda yer alan “tbt” hashtag’i acaba nedir? Merak etmişsiniz ve internetten araştırmışsanız TBT’nin açılımı throwback thursday demektir. “Throwback” gerileme anlamına gelir. “Thursday” ise perşembe olduğunu biliyoruz. Yani sosyal medyada geçmiş dönemlerden resim paylaşmaya denir. Bu hashtag’i çoğu fotoğraflarda görebiliyoruz. Tbt dendiğinde eski zaman ve nostalji havası yaratmak gerekiyor. Yani geçen perşembe çektiğin fotoğrafı paylaşmak aslında tbt olmuyor. En az bir 5 sene öncesinden fotoğraf paylaşıp altına Tbt etiketini koyabiliriz. Sosyal medyadaki son trendlerden bir tanesidir. Peki kelimede perşembe geçtiği için illa ki Perşembe günü paylaşım yapmak zorunda değiliz. Ancak en makbülü Tbt’yi Perşembe günü paylaşmalıyız.

Tbt Çıkış Noktası Nedir?

tbt

Instagram popülerleşmeye başladığı şu dönemlerde sık gördüğümüz Tbt etiketli fotoğrafların çıkış noktası tabi ki ünlülerdir. Sosyal medyanın ünlü simaları geçmiş anılarını paylaşıp bu etiketi ekleyince instagram kullanıcıları arasında bu etiket yayıldı. Diğer bir görüşe göre “Nice kicks” adlı blog her perşembe paylaştığı eski vintage basketbol ayakkabıları bu akımın başlama sebebi olmuştur. Uluslararası arenada perşembe günleri tbt çılgınlığı başlıyor.

Tbt Örnekleri Nelerdir?

Genelde genç kızlar çok takipçi almak için tatil anılarını tbt etiketiyle paylaşırlar.

Evli bayanlar ise düğün fotoğraflarını her perşembe paylaşırlar.

Ünlüler ise çocukluk fotoğraflarını ya da başarılı olduğu bir anı tbt etiketiyle paylaşırlar. Bu paylaşımlar haber siteleri için haber değeri taşır.

 

Bir Cevap Yazın