Şirket kurmak için gerekenler nelerdir?

Yeni girişimci arkadaşlar için şirket kurmak hakkında gerekli bilgileri vereceğiniz. Bir iş kuruyorsunuz ve iş planınız hazır. Gerekli araştırmaları yaptıktan sonra sermayenizi ortaya koydunuz. İşiniz için gerekli ham madde, makine ve teçhizatları aldınız. İşletmenizin kuruluş yerini belirledikten sonra personel ihtiyacınızı karşılayacak elemanları buldunuz. Her şey hazır başlamak için bir şirket gereklidir. Şirket kurmak için güvenilir bir muhasebeci buluyorsunuz. Eğer yeni bir girişimci iseniz şahıs şirketi kurmak sizin adınıza daha avantajlıdır. Çünkü daha az masraflıdır. Şahıs şirketi kurmak daha kolaydır. Başlangıç sermayesi gerekli değildir. Limited ve A.Ş. biraz daha büyük şirketler için gerekir. Çünkü daha fazla finans konuları ile haşır neşir olacaksınız. Bu yüzden Limited ve Anonim şirketleri daha prestijlidir.

Şirket kurmak için gerekenler: (şahıs şirketi)

TÜR MALİYET
Şirket Kurulumu 400-500 TL
Noter Tasdiki 30 TL
Ticaret Odası Kaydı (Gerekli ise) 700 TL
Kaşe 10 TL
Defter Kaydı 100-150 TL
Ruhsat ( Gerekli İse) 250-300 TL
Fatura-Makbuz 100 TL
2 Adet İkametkah 10 – 15 TL
Yazar Kasa ( Gerekli ise) 300 TL
TOPLAM (ortalama) 2.000 TL

Muhasebeci hepsini kendi yetkisi ile ilgili kurumdan halledebilir. Peki resmiyette gerekli olan bilgileri yukarıda belirttik. Şirket kurmadan önce yapmamız gerekenlerden bahsedelim. En önemli kısım iş fikridir. İş fikrimizi ilgi alanlarımıza ve pazar araştırmalarımıza göre belirliyoruz. Yeme-içme sektörünü ele alalım. Bir caddede tatlıcı olmadığını fark ettiniz. uygun bir dükkan bulup iş planı hazırlamaya başlayabilirsiniz. Devlet destekleri ve bankaların kredilerini önceden araştırmalısınız. Kosgeb ve İşkur desteklerinden mutlaka faydalanın. İş planınızı dikkatli bir şekilde hazırladıktan sonra gerekli sermayeyi denkleştirmeye bakınız. Sektörünüzdeki kişiler ile iyi ilişkiler kurun ve iş yaptığınız insanlara güven verin. Yapmak istediğiniz bir işe girmeden önce o işte daha önceden tecrübe kazanmalısınız. Fuar ve iş gezilerini yapmayı ihmal etmeyin.

Ülkemizde yeni kurulan işletmelerin sadece %40’ı ilk yıl ayakta kalabiliyor. Bu yüzden hesaplarımızı düzgün bir şekilde yapalım. İşletmemizi ilk kurduğumuzda pazarda tanınmıyoruz ve bir süre para kazanamayacaksınız. Moral ve motivasyonunuzu bozmadan reklam, tanıtım faaliyetlerine devam edip müşteriye kaliteli hizmet verdiğimiz işletmemizin ayakta kalmasını sağlamalıyız.

 

 

Bir Cevap Yazın