Tac Mahal nerededir? Özellikleri nelerdir?

Tac Mahal, Şah Cihan tarafından yaptırılan Hindistan’da bir anıttır. Türk-İslam Mimarisinin en önemli yapıtlarındandır. Dünyanın yedi harikasından biridir.

Şah Cihan’ın eşi Mümtaz Mahal (Ercümend Banu Begüm) vefat ettiğinde, Şah Cihan eşinin ardından 2 yıl yas tutmuştur. Eşinin ölümü ile devlet işlerine ilgisini kaybeden hükümdar kendini sanata adamıştır. Nitekim eşinin ölümünden bir yıl sonra Tac Mahal’in inşa için çalışmalar başlatmıştır.

Tac Mahal’in özellikleri arasında en göze çarpanlardan bir diğeri giriş havuza anıtın yansımasıdır. Masmavi havuzun sularında Tac Mahal’in eşsiz bembeyaz yansıması ziyaretçilerin etkilendiği özelliklerindendir.

Türbe, kubbe, çevresindeki avlu ve yapıların her birinde ayrı mimarların emeği vardır. Tac Mahal’in mimarları arasında Mimar Sinan’ ın yetiştirdiği Mehmet İsa Efendi ve Mehmet İsmail Efendi yer alır. Yapıdaki yazıların eseri ise Hattat Serdar Efendi’ dır.

1962’de temelleri atılan yapının yapımında 20bin işçi çalışmış olup, yapının tamamlanması 20 yıl sürmüştür. Tac Mahal yapımında ince mavi çizgili beyaz mermer kullanılmıştır. Aynı mermerden yapılan kubbe, 82 metre yüksekliğindedir olup Mimar İsmail Efendi tarafından yapılmıştır. Aynı zamanda yapının duvarlarında yüz binlerce akik, sedef, firuze, 42 zümrüt, 142 yakut, 625 pırlanta, 50 adet inci bulunmaktadır. Kubbeyi 75 metre yüksekliğinde anıt çevrelemektedir. Anıtın dört cephesinde Hatat Serdar Efendinin yazdığı Yasin süresinin tamamı yer alır. Türbe de beyaz mermerden yapılmış 4 minarede mevcuttur. Tac Mahal in çevresinde 33 metre yüksekliğinde kapılar bulunur. Bu kapıların üzerinde başları Hint parasından yapılmış 1100 çivi mevcuttur.

Mümtaz Mahal ve Şah Cihan’ın sandukaları anıtın üst katında kubbe altında iken, asıl mezarları yapının en alt katında yer almaktadır. Şah Sinan ve eşinin sandukalarının bulunduğu kubbede, insan ağzından çıkan bir sesin 7 kez yankılanmasını sağlayacak şekilde bir akustik oluşturulmuştur.

Akik, lapis lazuli taşı ve diğer değerli taşlardan yapılmış çiçeklerle süslenmiş olan Mümtaz Mahal’in sandukasının başında “Mümtaz Mahal olarak bilinen Ercümend Banu Begüm’ün anıtı Hicri 1040- Miladi 1631” yazmaktadır.

Bir Cevap Yazın