Tablet Bilgisayar nedir?

tabletpcnedirAkıllı telefonların tam olarak hayatımıza girmesinin üzerinden sadece 6 yıl geçti ancak sanki onlarla doğmuş gibi yaşamaya çok hızlı bir şekilde alıştık. Bilgisayar üzerinden yaptığımız şeyleri bir telefon üzerinden yapmaya başlamıştık, sadece 3 yıl sonra telefonların ekranı yetmedi ve tam olarak ilk akıllı telefonu tanıtan firma bu sefer alternatif bir bilgisayar tanıttı; Tabletler!

27 Ocak 2010 tarihinde Apple CEO’su Steve Jobs, iPad isimli tableti tanıttı. Bu tarihten 3 ay sonra satışa çıktı ve adeta yıllarca beklenmiş kadar satıldı. Bu tablet internete girebiliyor, 3G kullanabiliyor, yazıcıyla bağlanıp çıktı alabiliyor, fotoğraf görüntüleyebiliyor ve video izletebiliyordu. Standart bir internet kullanıcısının yapmak isteyeceği her şeyi sunuyordu. Bu tarihten sonra diğer firmalarda harekete geçti ve iPad’den daha ucuz alternatifler türedi. Genellikle her yıl yeni bir tablet tanıtılır, üründe geliştirilen özellikler anlatılır, avantajlı yönleri açıklanır. iPad dışındaki tüm tabletler işletim sistemi olarak Android’i kullanır, Google Play Store aracılığıyla tabletde oyun oynar, internette gezer yani akıllı telefonların çoğunda gördüğümüz Android’in yapabileceği her şeyi yapabilir. iPad’ler ise Apple’ın kendi işletim sistemi olan iOS’u kullanmaktadır. Bu da bir iPhone ile yapabildiğiniz her şeyi iPad ile yapabilirsiniz demek oluyor. Piyasada genellikle 7 inç, 10 inç, 11 inç büyüklüğünde tabletler yaygın ancak 8 inç gibi ara değerlere sahip tabletlerde bulunuyor.

İlk çıktığı zamanlarda az önce yazdığımız şeyleri yapabilen tabletler bugün kalori hesaplayabiliyor, kan basıncını ölçebiliyor, kilometre sayabiliyor, pusula işlevi görebiliyor, canlı yayın yapabiliyor. Hatta parmak izi tanıma gibi teknolojiler bu yıl iPhone’da kullanıldı, yeni iPad’de de kullanılacağı tahmin ediliyor. Hepsini tek başına yapamasa da çeşitli aparatlar ile yapılmasını mümkün kılıyor. Yollarda, minibüslerde, otobüslerde, duraklarda ve daha birçok yerde ellerinde tablet olan insanlarla karşılaşmak çok sık görülen ve dahada sıklaşacak gibi görünen durumlardan.

Bir Cevap Yazın