Yazıcı nedir?

yazicinedirŞüphesiz ki bilgisayarlar günlük birçok iş için kullandığımız şeyler. Bu kadar sık kullanılan cihazlar için tabii ki aparatlar veya yardımcı parçalar üretiliyor. Bunlardan birisi de iş için olsun, çocukların ödevi için olsun, kalıcı olarak saklamak için olsun kullandığımız yazıcılar.
İlk olarak Chester Carlson tarafından 1938 yılında hayatımıza giren bu cihazlar çok işlevsel olduğu için günümüzde neredeyse her evde bulunmakta. İlk olarak bilgisayardan sadece çıktı alabilen yazıcılar daha sonra fotoğraf basma, tarama, fax gönderme ve hatta 3D Model oluşturmaya kadar geliştirildi. Bu gelişen süreçte yazıcıların içinde kullanılan teknoloji de tabii ki değişti. Genellikle kullanılan üç çeşit yazıcıdan bahsedebiliriz; Lazer yöntemiyle çalışan yazıcılar, Mürekkep püskürtme yöntemiyle çalışan yazıcılar, Nokta vuruşlu yöntemle çalışan yazıcılar. Günümüzde genellikle Nokta vuruşlu yöntemi kullanan yazıcılar yaygındır.

Lazer yazıcılar vuruş yapmadan çalışırlar. Çok detaya girmeden çalışma mantığını anlatmak gerekirse; Yazıcının kendi işletim sistemi bulunur. Bir sayfa yazdırılmak istenildiğinde diğer yazıcıların aksine harf harf değil tüm sayfayı yazmaya başlar. Yani işletim sistemi tüm sayfayı tarar, lazerle aynı sayfayı kağıda döker. Ancak fotoğraflı baskılarda lazerli yazıcılar yazıcıya bağlı olarak zayıf kalabilmektedir. Sayfanın tamamını sisteme kaydetmesi gerektiği için, çok fazla belleğe sahip olmayan yazıcılar yüksek çözünürlüğe sahip görsel baskılarda sıkıntı yaratabilir. Fiyatı diğer türlere göre daha pahalı olabilir ancak birçoğuna göre daha fazla baskı yapabilmektedir.

Mürekkep Püskürtme yöntemini kullanan yazıcılar adından da anlaşılacağı gibi yine vuruşsuz yazıcılardandır. Mürekkebi püskürterek çalışırlar. Yazıcının içinde mürekkep püskürtücü uçlar bulunmaktadır. Bu uçlar iki farklı yöntem ile püskürtmektedir; Mürekkebi ısıtarak ve mürekkebe bir miktar elektrik vererek. Isıtma yöntemine Isıl Kabarcık püskürtme denmektedir ve saniyede binlerce defa püskürtücü uçların içinde bulunan ısıtıcı yardımıyla mürekkebin bir kısmını buharlaştırır ve mürekkep buharı mürekkebi dışarı püskürtür. Elektrik yönteminde ise püskürtme ucundaki kristallere elektrik uygulanır, elektriğe duyarlı mürekkep kullanılır, püskürtme sırasında püskürtücünün uçları ani olarak daralmakta ve saniyede yine binlerce defa püskürtmektedir. Bu yöntemi kullanan yazıcıların fiyatı diğerlerine göre daha ucuz olabilir ancak daha hızlı mürekkep bitirmektedir.

Nokta vuruşlu yöntemi kullanan yazıcıların içinde küçük çekiç benzeri iğnecikler bulunmaktadır. Yazdırdığımız belgeye göre bilgisayar yazıcıya sinyaller göndermekte, bu sinyallere göre iğneler çekiç gibi çalışarak mürekkebi kağıda aktarmaktadır. Daktiloya çok benzeyen ancak önemli farklar içeren bir sisteme sahiptir. En ucuz yazıcı tiplerindendir. Ancak baskı kalitesi diğerlerine göre daha kötüdür.

Bir Cevap Yazın