Swing dansı nedir?

swing dansiSwing, 20. yüzyılın en popüler caz hareketidir.  Swing dansından önce swing bir müzik türü olarak gelişim göstermiş, dans da bu müziğe uyum ile kendini belli etmiştir.

Swing çiflter halinde yapılan bir danstır. Swingte temel bir adımı vardır. Dört ölçülü bu adımlamada bir ve iki yavaş; üç ve dört ise hızlıdır; yani tempo “yavaş, yavaş, hızlı, hızlı” şeklindedir. İlk iki hareket yavaş olduğu kadar bedenler birbirine daha yakın olacak şekilde yapılır; üçüncü ve dördüncü hareketler ise daha hızlı yapılırken çiftler birbirlerinden de biraz uzaklaşırlar.

Swing dansındaki temel adımlama partnerlerin birbirine çok yakın olmasını gerektirdiğinden bu adımlamanın çiftlerin ayrılmasını gerektirecek şekilde icra edilmesi de söz konusu olabilmektedir. Bu durumda, ilk iki adım standart adımlamada olduğu üzere yapılırken üçüncü ve dördüncü adımlar arkaya açılmak sureti ile yapılır.

Temel adımlamadan sonra swing dansının tekniğindeki en önemli detaylar dönüşlerdir. “Koltuk altı dönüşü” adı verilen erkeğin yönlendirmesi ile kadının kol altından dönerek açılması en belirgin dönüş şeklidir.

Swing türleri birbirinden ritim olarak ayrışmaktadır. Temel swing dansına “single swing” denir. Single swing dışında double swing ve trible swing gibi türler de geliştirilmiştir. Trible swing boogie boogie ve rock & roll türüne yakın bir ritme bürünür. Swing dansında müzik türü de çok önemlidir. Eşlik eden müzik swing dansının türünde belirleyici olmaktadır, öyleki müziğe göre swing, “disco swing” gibi isimler de alabilmektedir.

Swing dansı birçok tempoya imkan veren çok keyifli bir sosyal dans türüdür.

Bir Cevap Yazın