Süt diyeti nasıl yapılır?

Süt diyeti uygulayarak bölgesel zayıflama, özellikle göbek çevresinde olan kilolarınız üzerinde etkili bir diyet yapabilirsiniz. Fazla kilo sorunu olanlar, bu diyetle ayda 2-4 kg kilo verebilirler. Sütün içeriğindeki kalsiyum sayesinde günde 2 bardak süt içmek, sağlıklı kilo vermenize yardımcı oluyor. Vücutta genellikle kan şekerinin düştüğü ikindi ve gece uyumadan önce içilecek olan sütle, fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. Kemiklerinizi güçlendiren, tansiyonunuzu düzenleyen sütün faydalarını saymakla bitiremeyiz. Süt kalsiyum, vitamin, protein ve mineral kaynağı olan eşsiz bir içecek olarak kabul edilebilir. İnsanların temel gıda maddeleri arasında kabul edilen süt, vücudun ihtiyaçlarını karşılar. Araştırmalar insan vücudunda süt proteininin daha iyi kullandığını belirlemiş. İçeriği % 87 oranında su olan süt, vücutta bölgesel yağ yakımı üzerinde etkilidir. Kilo alan insanlar çoğunlukla bölgesel kilolardan yakınır. Karbonhidrat tüketiminin yüksek olması, stres altında bulunma, kalsiyum ve protein alımını eksik yapma, menopoz döneminde bulunma gibi zamanlarda, bölgesel kilo artışı hızlanır. Süt kan şekerini dengeleyen bir ürün olduğundan, yeterli miktarda protein ve kalsiyum alımı sağladığı için bölgesel kilo vermekte etkili olur.

Süt diyeti yapılırken dikkat edilmesi gerekenler nedir?

süt

Bu diyet yapılırken önce beyaz ya da esmer şekeri beslenmenizden çıkarmanız gerekir. Kilo verebilmek için vücudunuzda bir denge kurmanız gerekmektedir. Bunu sağlamak için yeteri kadar kalsiyum ve protein almalı, karbonhidrat metabolizmasını dengelemeniz gerekir. Süt içeriğiyle vücudunuzun bu dengesini korumasını sağlıyor. Günlük hayatta yanlış beslenme, besinlerin içeriğinin bilinmemesi, karbonhidrat ağırlıklı beslenmeye yönelme, hazır gıda tüketimi gibi faktörler kan şekerinde dalgalanmalara sebep oluyor. Bu dalgalanmaların vücutta insülin seviyelerine etki ettiğinden, kısa sürede kilo artışı kaçınılmaz oluyor. Kişilerin yalnız sebze ağırlıklı beslenmesi de son derece hatalıdır. Proteinin eksik olduğu beslenme sırasında kilo vermek kolay değildir. Bu tür diyetler sırasında kas kayıplarının olması ve vücutta vitamin ve mineral dengesinin bozulması sağlanıyor. Vücuda kalsiyum almak yağların vücuttan atılmasını kolaylaştırır. Yağlar bağırsaklarımızdan emilmeden rahatlıkla dışarıya atılabiliyor.

Süt diyeti etkisini ne zaman gösterir?

Metabolizmada herhangi bir sorun yoksa her gün içilecek 2 bardak sütle, ayda 2-4 kg kilo arasında verebilirsiniz. Sorunlu bir metabolizma olduğunda bu kilo kaybı daha az olur. Kadınların metabolizmasından dolayı göbek bölgesinde ve kollarda kalınlaşma sorunu yapılacak süt diyetiyle aşılır. Bu sorun hormonal faktörler ve genetik yapı nedeniyle, aynı zamanda insülin seviyelerinde olan bozulmalardan kaynaklanır. Sütün kan şekeri seviyelerinde yarattığı denge sayesinde bir ay içinde kilolarınızda farklılaşma belirgin hale gelir. Sütü vücut dengesini kuran bir içecek olarak görebilirsiniz.

Süt diyeti nasıl uygulanır?

Günlük içilen sütün toz tarçın ya da tarçın kabuğuyla birlikte içilmesi etkisinin daha fazla olmasını sağlıyor. Tarçının özelliği nedeniyle açlık ve tokluk kan şekerinin dengelemesine yardımcı oluyor. Tüketilen 3 gram toz tarçın veya bir tane tarçın kabuğu birbirine eşdeğerdir. Günlük tüketilecek sütle beraber 1 çay kaşığı tarçın alınması yeterlidir. Sütün gaz yapmasından şikayetçi olanlar, laktoz içermeyen süt içebilirler. Aynı zamanda içilen sütün oda sıcaklığında olması gerekir. Soğuk sütün gaz yapma özelliği daha fazladır. Sütün yarım yağlı olması ve günlük süt olması gerekir. Sütün kan şekeri seviyesinin dengesiz olduğu, düşüşlerin olduğu ikindi ve gece öğünlerde içilmesi gerekir. Gece içilecek olan süt sabaha kadar kan şekerini dengelemeye yarar. Sabahları kalktığınızda kendinizi aç hissetmezsiniz. Sabah hissedilen açlık, kan şekerinde oluşan düşmeden kaynaklanır. Diyeti yaparken sofra şekerinden, pirinç pilavından, hazır sütlü tatlılardan ve şerbetli tatlılardan kaçınmak gerekir. Günde en az 3 dilim çavdar ya da tam buğday ekmeği yenmelidir. Diyetin yanı sıra egzersiz ve spor yapanlar 6 dilime kadar ekmek yiyebilir. Ayrıca haftada 2 gün mutlaka yürüyüş yapmayı ihmal etmemelisiniz.

Bir Cevap Yazın