Susurluk ayranı nasıl yapılır?

susurlukAyran şüphesiz ki Türk mutfak kültürünün baş tacı içeceklerinden biridir. Çok eski zamanlardan günümüze kadar uzanmayı başarmış olan bu içecek, bugün evde kolaylıkla hazırlanabileceği gibi pek çok marka tarafından şişelenmiş halde hemen hemen her markette kolaylıkla bulunabilir. Etli yemek, hamur işi, kızartma ve daha niceleri… Hiçbiri farketmeksizin, her yemeğin yanında tüketilebilinecek bir içecektir. Ayran deyince akla pek çok kişi tarafından bilinen ve bir hayli meşhur olan Susurluk ayranı gelir. Bardağın üzerinde sanki kar beyazı bulutlar dolaşıyormuşçasına bir görüntüye sahip bu köpük köpük ayranı içmeye doyum olmaz. Klasik ayranlara nazaran yapımında birtakım inceliklere dikkat etmek gerekir ve buna bağlı olarak tadı da diğer ayranlardan biraz farklıdır. Diğer ayranlara nazaran, köpüklü ve tuzunun daha az olması bu ayranın başlıca özelliklerindendir. Balıkesir’in Susurluk ilçesine has olan bu ayranı içmek için Balıkesir’e gidemeyecek olan kişiler, evinizde kendi Susurluk ayranınızı yapabilmeniz adına sizinle bu tarifi ve tarifi hazırlarken dikkat etmeniz gereken püf noktaları paylaşacağız.

Malzemeler

  • ½ su bardağı su
  • ½ su bardağı maden suyu
  • 4 yemek kaşığı yoğurt
  • tuz

Hazırlanışı

  1. Öncelikle dört yemek kaşığı yoğurdunuzu rahatlıkla çalışabileceğiniz derin bir kaba alınız. Ardından yoğurdunuzda hiçbir pürüz kalmayana kadar kaşıkla çırpınız. Eğer ki hala pürüzsüz bir görünüme ulaşamadıysanız; blender ya da çırpma teli kullanarak işleminize devam ediniz.
  2. Yoğurdunuz pürüzsüz bir görüntüye ve akışkan bir kıvama ulaştıktan sonra üzerine suyu ilave ederek çırpmaya devam ediniz.
  3. Son aşamada ise sodayı ve tuzu da aynı anda ilave ediniz ve ardından blender ile en hızlı ayarda, köpükler elde edene kadar karıştırınız. Bu işlemi de tamamladıktan sonra ayranınızı, Susurluk ayranının servis edilme özelliği olarak, büyük kupalarda servis ediniz.

susurluk2

Ellerinize sağlık, afiyetler olsun.

Bir Cevap Yazın