Süper Satış Danışmanı Nasıl Olunabilir?

satış danışman

Satış danışmanlığına sektör dışındakiler laf cambazı olarak tanımlasa da aslında öyle değildir. Satış yapmayı becerebilen kişiler sadece ağzı iyi laf yapanlar değildir. Elbette ki konuşmanın satışın gerçekleşmesi için payı büyük ancak arkasını bazı profesyonel taktiklerle doldurmazsanız istediğiniz satış rakamlarını yakalamanız güç olur. Şimdi sizlere bir satıcı da olması gereken özellikleri sıralayalım:

  • Dikkati toplar ve diyaloğu geliştirir
  • Sosyal ve bilgilidir.
  • Göz teması kurarak karşısındakine güven telkin eder.
  • Ürünün özelliklerini ve yararlarını açıklar.
  • Planlı olduğu için itirazlarla baş edebilir.
  • Vücut dilini iyi kullanır.
  • Gülümser, kontrollü, ilgili ve dikkatlidir.
  • Etkin dinleyicidir ve açıklığa kavuşturmak için soru sorar.

İyi bir satış elemanı olmak için bu adımlara dikkat etmek gerekir. Bunun yanında müşteriyle ilk karşılaştığınızda karşılıklı etkileşim müşterinin bilinçaltında bazı kararlar oluşturuyor. Bilimsel araştırmaların ve tariflerinin de yapıldığı bu durum ilk 6 saniyelik periyotta gerçekleşir. Eğer müşteride kötü bir izlenim bırakırsanız daha sonra ne yaparsanız yapın maalesef müşteriye bir şey satamayacaksınız. Müşterinize göre tarzınızı belirlemeniz gerekir. Eğer karşınızda resmi kıyafetle gelmiş ciddi bir bey varsa duruşunuz daha ciddi ve ilgili olmalıdır. Karşınızda genç spor giyimli bir delikanlı varsa da daha sosyal, esprili ve gülümser olmanız icap eder.

Bir örnekle satış ve pazarlama noktasında kurumsal başarıyı yakalamış fast food markalarından Burger King’i anlatalım. Burger King satış politikası gereği müşterilerine hızlı hizmet sağlıyor ve hızlıca yemeklerini bitirip masadan kalkmasını hedefliyor. Mağazanın renkleri bu konuda hedeflerine yardımcı oluyor. Kırmızı renk dikkat çekici olduğu için başta insanı çeker. Daha sonra insanın gözünü yorar ve bulunduğu yerden çıkmasını sağlar. 3 ya da 4 saat kırmızı renklerin kullanıldığı bir mağaza da oturun ve daha sonra açık mavi ve beyaz tonların olduğu bir yerde yine aynı süre oturun. İki mekandaki ruh halinizin farklı olacağını göreceksiniz. Burger King, müşteri portföyüne göre kampanyalar yapıyor. Günümüzde öğrencilerin gittiği bir mekan olması hasebiyle kampanyalar onlara göre dizayn edilmiştir. En önemli pazarlama stratejisi ise birçok yere açılması ve zarar bile etse insanlara markasını tanıtmak için şubeyi kapatmamasıdır. Bunun yanında her ürününde kendi logo ve reklamının olması da marka bilincini oluşturmaya yöneliktir.

talhacolak

r10 da yazar tecrubeli makale yazari

Bir Cevap Yazın