Stres kısırlık nedeni olabilir mi?

stresStres günlük yaşamda kişilerde tehdit edilme gibi bir hissin duyulmasını sağlayan bir sebep yüzünden meydana gelebilir. Çok küçük ve basit bir olay karşısında bile stres yaşanması kaçınılmaz olabilir. Bunun için yapılan araştırmalarda stresin kadınlarda gebe kalmayı zorlaştırdığı tespit edilmiştir. Stres anksiyete, depresyon, yeme bozuklukları ve kalp hastalıkları dışında, kadınların üreme sistemi üzerinde de olumsuz etkilere sebep olmaktadır. Bu konuda yapılmış olan stres destekleme gruplarındaki kadınların, gebelik oranı artış göstermektedir.

Kısırlık tedavisi gören bazı çiftlerin bundan psikolojik olarak etkilendiği ve bu nedenle strese girmesi söz konusu olmaktadır. Çiftlerin bir kısmı sıkıntı çeker, bir kısmı da kısırlık ve tedavi hakkında konuşmaya sakınır, bazılarında ise bebeğin doğmasından sonra bunu benimsemekte güçlük çekme görülebilir.

Bir olayda ya da korkulan bir şeyle karşılaşma sonrasında oluşan akut stres, kalbin daha hızlı atışına, kan basıncında yükselmeye neden olur. Nefes alırken zorluk çekme, ellerin titremesi, ciltte soğukluk ve nemlenme meydana gelmektedir. Kronik stres etkileri ise, sürekli olarak stresli olma, depresyon meydana gelmesi, uyku düzeninin bozulması gibi değişimlere sebep olur. Hastalıklarla savaşmak için kişinin gücünü düşürür. Vücuttaki tüm organların daha fazla çalışmasına, hormonların ve kimyasalların daha fazla üretilesine neden olur.

Kısırlığın nedeni stres olabilir mi?

Kısırlığın oldukça stresli bir sorun olmasına rağmen, stresin kendi başına kısırlığa sebep olduğuna dair belirlenen bir kanıt yoktur. Ancak bazı hallerde kadınların fazla oranda stres altında olması, hormonlarında değişimlere sebep olur. Bu sebeple yumurtanın gecikmiş salınımı gibi ya da hiç salınmaması gibi olumsuz etkiler meydana gelebilir.

Stresin sebebi kısırlık olabilir mi?

Bu konuda yapılmış olan araştırmalar kısırlık tedavisi gören kadınlarda genellikle, kanser türleri ve kalp hastalıkları gibi sorunları bulunan kadınlarla aynı stres seviyesinin olduğunu belirlemiştir.  Kısırlık sorunu olanı çiftler ise, her ay aynı stresi aynı seviyede yaşamak zorunda kalırlar. Hep hamile olduklarını düşünürler, fakat hamilelik olmadığında tekrar hayal kırıklığına uğrarlar.

Kısırlık neden stresli yaşanır?

Çiftler çoğu zaman yaşamlarını planlamaya çalışırlar. Bu nedenle istedikleri bir şey için, çok çabaladıklarında, bunu başarabileceklerini düşünürler. Bu nedenle gebe kalmanın zorluğu karşısında, kendi vücutlarının ve aile olmanın kontrolleri dışında olduğuna inanırlar. Kısırlık olduğunda, çiftler ne kadar çabalasa da, bunun karşılığında bebek sahibi olamama olasılığı vardır.

Kısırlık tedavisinde yapılan testler, uygulanacak tedaviler, çiftlerin fiziksel, duygusal ve maddi açıdan daha fazla stresli olmasına sebep olabilir. Bu etki çiftlerin ayrılmasına kadar gidebilir. Buna harcanan çaba, zaman eşlerin çoğu aktiviteden uzak kalmasına sebep olabilir. Bunları yaşamak bile, kişilerin stresli olmasına yeterli olur

Kısırlıkta stresin azaltılması için ne yapılmalıdır?

  • Kısırlık sorunu olduğunda eşlerin birbirinden destek alabilmesi çok önemlidir. Bu sorunda yalnız olmadıklarını onlarında hissetmeleri gerekir. Gerektiği zaman danışmanlardan ya da destek gruplarında yer alan diğer kısır kişilerle konuşmak fayda sağlar.
  • Kısırlıkla alakalı bilgi alabileceğiniz kitapları, internette olan yayınları bularak faydalanmaya çalışın. Bunu yaparak zorluklarla başa çıkmayı öğrenebilirsiniz.
  • Stresin azaltılmasına yardımcı olan yoga, akupunktur ve meditasyon gibi yöntemlere yönelmek faydalı olur.
  • Fazla oranda kafeinli içecek ya da uyarıcı madde alınmaması gerekir.
  • Vücutta olan fiziksel ve duygusal gerilimin azaltılabilmesi için, düzenli şekilde egzersiz yapılmalıdır.
  • Eşinizin ve sizin rahatlaması için, en uygun tedavi planı yapılmalıdır.
  • Kısırlık sebepleri ve bunların tedavileri hakkında sizlerin de elinizden geldiğince, araştırma yapmanız gerekir

Kısırlık olduğunda kişilerin stres belirtileri vermesi çok normaldir. Bu herkesin başına gelebilir. Buradaki önemli nokta stresin yok sayılmadan, bunla başa çıkma stratejilerinin geliştirilmesi ve bu konuda gerekirse uzmandan destek alınmalıdır. Bununla daha rahat bir dönem geçirebilir ve tedavi için olumlu yansımaların olmasına sebep olabilirsiniz. Bunu öğrenmek bile yaşamınıza katkı sağlar.

Bir Cevap Yazın