Pandispanya kek pişirmek için püf noktaları nelerdir?

sadePandispanya genellikle pastalar için hazırlanan kek hamurlarına denir. Çoğunlukla pandispanya hazırlarken istenmeyen sorunlar yaşanabilir. Kek hamuru önce kabarır ve sonra söner, kek kalıbından dışarıya taşar ya da kekin altı yanabilir. Şimdi sizlere iyi kabaran pandispanya kek hamurunun nasıl olması gerektiği hakkında bilgi verelim. Pandispanya kek hamurunun daha iyi kabarması için kabartma tozu ve karbonat kullanılmaktadır.

Kabartma tozu: İçinde krem tartar, karbonat ve nişasta gibi maddeleri içeren ve pandispanya kek hamurunuzun kabarmasını sağlayacak olan bir karışımdır.

Karbonat: Asitli içerikler ya da sıvılarla karıştığı zaman karbondioksit kabarcığı oluşturmaktadır. Fırında yüksek ateşin etkisiyle bu kabarcıklar büyümekte ve pandispanya hamurunun kabarmasını sağlamaktadır.

Pandispanya kekinin iyi kabarması için bazı püf noktaları

  • Pandispanya kekinin iyi kabarması için kabartma tozunun ya da karbonatın kullanılması konusunda; kekinizin malzeme listesinde yoğurt, limon ve sirke gibi asit içeriği fazla olan ürünlerin olması halinde, kabartma tozunun kullanılması daha iyi olacaktır. İçine az miktarda karbonat ilave edebilirsiniz. Fazla oranda karbonat ilave ettiğiniz takdirde pandispanya hamuru acımtırak bir tat alabilir.
  • Yumurtanın akını ve sarı kısımlarını ayrı ayrı çırpmalısınız. Yumurtayı çırpacağınız zaman bunu ayrı bir kaba kırdıktan sonra kontrol ederek, çırpacağınız kabın içine aktarmanız iyi olur. Çünkü içinden bir yumurta bozuk çıkarsa, diğer yumurtaları da de atmanız gerekmez. Beyazları çırparken kar haline gelinceye kadar çırpmaya devam edin. Önce yumurta sarısını, unu, yağı ve toz şekeri iyice karıştırıp, daha sonra yumurta akını ilave etmelisiniz.
  • Pandispanya kekin içine katacağınız yoğurdun önce buzdolabından çıkarılarak oda sıcaklığına inmesi beklenir. Çünkü yoğurdu şayet soğuk ilave ederseniz kabarmayı önler.
  • Karışımın içine un ilave edildikten sonra fazla çırpılmamalıdır. Unun fazla karıştırılması halinde, glüteni ortaya çıkacağı için hamurun elastik bir yapı haline gelmesini sağlar. Bunu bir kaşıkla karıştırıp yedirirseniz daha sağlıklı sonuç verecektir.Pandispanya hamuru hazırlandığında, boza kıvamında olmalıdır. Karışıma ilave edeceğiniz un miktarı önemlidir. Çünkü az koyarsanız, hamurunuz çöker, fazla koyarsanız hamurun kuru ve sert olmasına sebep olur.
  • Kek hamuruna koyulacak her bir su bardağı ölçüdeki unun üstünden bir yemek kaşığı un eksiltip yerine bir yemek kaşığı nişasta eklemeniz yumuşak ve ağızda dağılan şahane kekler pişirmenizi sağlar.
  • Kek hamurunuzu koyacağınız kabı katı yağ ile yağladıktan sonra bir süre buzdolabında bekletin. Bu şekilde yaptığınızda, kekinizin yapışmaması için garantili sonuç alırsınız.
  • Pandispanya kekin içine meyve parçacıkları ya da çerez eklemeyi isterseniz, dikkat etmeniz gereken bu parçacıkların önce nişastaya bulanmasından sonra ilave edilmesidir.
  • Kek kalıbına koyacağınız hamur miktarının kalıbın ¾’ünü geçmemesine özen göstermelisiniz.
  • Kek hamurunu fırına koymadan önce fırının sıcaklığını 170-180 dereceye ısınmasını bekleyin. Sıcaklık buraya yükselmeden fırına koyarsanız kek hamurunuz kabarmaz. Kek hamuru fırına verilince ilk yirmi dakikada kesinlikle fırının kapağını açmayın. Açarsanız kabaran kekin inmesini sağlarsınız. Eğer fırının bir tarafı daha çabuk pişiriyorsa, yirmi dakikadan sonra kapağını açarak kek kalıbını çevirebilirsiniz.
  • Pandispanya kek hamurunun pişmiş olup olmadığını bir kürdanla kontrol edebilirsiniz. Bir kürdanı keke batırın ve çekin, eğer kürdan temiz geliyorsa pişmesi tamamdır. Fırından çıkarırken de dikkat etmelisiniz. Ani ısı değişimi kek hamurunun çökmesine neden olur. Bu nedenle ilk kapağı açtığınızda bir süre bekletin ve sonra keki oda sıcaklığına çıkarı. Soğuk havada keki çabuk soğusun diye açık havaya koyarsanız kekiniz çöker. Ani ısı değişimi yapmamalısınız. Fırından çıkarınca, bir süre kekin soğumasını bekleyin. Soğumadan kek hamurunu kalıptan çıkarmaya kalkarsanız dağılabilir.

Bir Cevap Yazın