Stres giderici besinler nelerdir?

stres-giderici-besinler-nelerdirStresten kurtulmak için uzmanlar, beslenmeye özen göstermeyi tavsiye ediyor. Özellikle yoğun iş temposu, ekonomik sıkıntılar, ailevi problemler, sıkışık şehir trafiği gibi birçok sebepten ötürü var olabilen stres, besinlerin yardımıyla da azaltılabilir.

Günümüzün tipik rahatsızlıkları haline gelen kaygı, zihinsel yorgunluk ve stresten kaçınılması çok zor bir hal almıştır. Bilindiği üzere ve birçok insanın da tercih ettiği uyku ilaçları ve sakinleştiriciler çoğu zaman yararlı olsa da yan etkileri oldukça fazladır. Stresten kurtulmak için bu tür ilaçları kullanmak yerine uzmanlar beslenmeye önem vermeyi, özen göstermeyi bunun yanında yaşam stilini değiştirmeyi tavsiye ediyor. Sinir sistemi ile besinler arasında sık bir bağ vardır. Halk arasında kahve, çay gibi bazı içecekleri uyarıcı nitelikte olarak biliniyor. Bu doğrudur, uyarıcıdır. Fazla bilinmeyen ise birçok besinin sakinleştirici özellikte olduğudur. Triptofan adlı bir madde bu sorunlara derman olabiliyor. Bu madde gevşetiyor, uyku veriyor, rahatlatıyor. İşte bu maddenin içerdiği besinleri kullanmanın stres gidermede büyük önemi vardır. Peki, triptofan adındaki bu madde hangi besinlerde bulunur?  En çok yumurta sarısı, tavuk eti, sardalye balığı, karaciğer, süt ve peynirde bulunuyor. Triptofan adındaki bu madde ette de bulunur. Ancak bilinmeli ki bunun yarısı uyarıcı maddeler içeriyor. Fazla et yiyen insanların çoğunlukla asabi, hırçın oldukları da biliniyor.

Bunların yanında kalsiyum açısından zengin besinler de tavsiye ediliyor. Çünkü bu mineral de gevşetici bir etkiye sahiptir. İşte bu sebepten süt sakinleştirici olma yönünde ilk sırayı alıyor. Çünkü süt, bol miktarda hem triptofan hem de kalsiyum içerir.

Nane, fesleğen, adaçayı, soğan ve arpacık soğanı da gevşetici besinler arasında bulunur.

Unutulmaması gereken bir besin daha var, oda bal. Bal gevşetir, sakinleştirir. Özellikle de kekik ve portakal balı da unutulmamalı.

Tirosin ve kolin zihin yorgunluğuna çok iyi gelir. Bu maddeler sinirleri koruyor. Tirosin yer fıstığı, bakla, kuru fındık, mercimek ve tavşan etinde bulunur. Kolin ise balık, bira mayası, yer fıstığı, buğday filizi ve ıspanakta bulunur.

Soğuk havalarda çok kez içilmesi tavsiye edilen ıhlamur da sakinleştirici niteliktedir. Çünkü içinde magnezyum içerir. Ayrıca ceviz, kepekli hububatlar ve yeşil sebzelerde de magnezyum bulunur. Ve sakinleştirici bir nitelikte olan brom da marulda bulunur.

Sizinde sakinleşmeye ihtiyacınız varsa, psikolojik ilaçları tercih etmeden önce besin tüketme düzeninizi değiştirmeniz ilaçların yan etkilerinden kurtulmanıza yardımcı olabilir. Her zaman doğal beslenmenin tercih edilmesi gerekir ve bu konuda hakkında bilgi verdiğimiz bu besinler sizleri hem rahatlatacaktır hem de bu rahatlığa doğal besinler sayesinde ulaşmış olacaksınız.

Bir Cevap Yazın