Anaokulu çağında yaşanabilecek sorunlar nelerdir?

anaokuluÇocuklarımızın aile ile başlayan eğitim hayatlarının, anaokulu ile devam edeceğini hepimiz biliyoruz. Doğdukları günden itibaren anne ve baba ile birlikte olmuş olan çocuklar, bu dönemde bazı problemleri de beraberinde getirecektir. Genellikle evdeki alışkanlıklarını anaokuluna taşımak isteyecek ve sorunlar yaşanacaktır. Anaokulu ile birlikte toplum içerisine katılacak olan çocuklarımızın, bazı alışkanlıklarını terk etmek zorunda olduğunu öğrenmesi gerekir. Burada anne ve babaya büyük iş düşmektedir. Evde her türlü nazını çektiğimiz çocuklarımızın artık büyümekte olduğunu kabul etmemiz ve davranışlarımızı buna göre oluşturmamız gerekir. Bu dönemde yaşanabilecek sorunlara değinmek gerekirse;

Evde yemek yedirmekte zorlandığımız bir çocuğumuz varsa, aynı sorunları anaokulunda da yaşamamız muhtemeldir. Okulda yemeğini yemeyeceğini düşünerek, endişelenmeyi bir kenara bırakmalı, arkadaşları ile keyifli yemeklerin yolunu açmalıyız. Çocukların okulda arkadaşları ile yiyeceği yemekler, sofra adabının en iyi öğrenildiği yerlerdir. Çocuğunuz ilk günlerde olmasa bile, daha sonra arkadaşları ile yemek yemeğe alışacak, bu zorluğu atlatacaktır. Sakın ola ki, okulda yemeyecek diye, çocuğunuza evde bir şeyler yedirmeye kalkmayın. Bu onun alışma devresini uzatacak, belki de yememe alışkanlığını devam ettirmesine sebep olacaktır. Sevdiği ve sevmediği yemekler konusunda, öğretmenlerine gerekli bilgiyi vermeniz yeterlidir. Arkadaşları ile iletişim kurabilmesi için, birlikte yemek yemesi oldukça önemli bir konudur, bunu unutmayalım.

Anaokulu çağına gelmiş çocuklarda yaşanabilecek bir diğer problem ise, yeni bir ortama uyum sağlama konusunda yaşanacaktır. Sizler böyle bir olaya kendinizi koysanız, belki de çocuğunuzu anlamanız daha kolay olurdu. Düşünün bir kere, yeni bir işe başladığınızda, nasıl heyecanlanırsınız. İşte çocuğunuz için de, okula başlamak böyle bir durumdur. O zamana kadar, öğle uykusuna yatan çocuğunuz, okulda uyumak istemeyebilir. Sürekli sabah okula gitmek, akşam dönmek sıkıcı olabilir.  Okulda tuvalet sorunları yaşayabilir. Arkadaşları ile paylaşma sorunları yaşayabilir. Bütün bu yaşanan sorunlarda, ailenin korumacı bir tavır takınması son derece yanlış bir tutum olacaktır. Ailesinin yaklaşımını gören çocuk, okula gitmek istemeyecek, yaşıtlarıyla birlikte olup, eğitim almaktan mahrum olacaktır. Çocuklarınızın büyüdüğünü unutmayın, onların kişiliklerinin oturmasında, sizin rolünüz oldukça fazladır. Öğretmenleri ile el ele vererek, her türlü sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Göreceksiniz ki, bu devreler atlatıldığında, çocuğunuz sizden önce hazırlanarak okuluna gitmek isteyecek. Yaz tatillerinde bile, okulunu ve arkadaşlarını özlediğini dile getirecek.

Çocuklarımızın faydalı bir insan olarak yetişmesi, ailenin tutumuyla doğru orantılıdır. Bırakın eğitimcilerimiz, çocuklarımızın gelişimine katkıda bulunsun, sizler vereceğiniz destekle onlara yardımcı olun. İleride gurur duyacağımız çocuklarımız olsun.

Bir Cevap Yazın