Strazburg neresidir?

Strazburg, Fransa’nın kuzeydoğusunda bulunan Alsas bölgesinin başkenti niteliğinde bir şehirdir. Yaklaşık 641.000 nüfusa sahip olan bu şehirde Avrupa Konseyi ve Avrupa Parlamento’su ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi yer almaktadır.

Strazburg şehri, Roma İmparatorluğu tarafından kurulmuştur. Daha sonra bir süre Almanya’nın elinde kalan şehir 1681 yılında Fransa’nın hegemonyası altına girmiştir. Fransız Devrimi sonrası gelişen akımların da etkisiyle Fransız kültürü günden güne şehirde yayılmaya başlamış ve 19. yüzyılda Almanya tarafından tekrar ele geçirilmiş olsa da 1. Dünya Savaşı ile şehir Fransızların elinde kalmıştır.

Gezilecek Yerler

Strazburg’da gezilip görülebilecek birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Bu şehir UNESCO tarafında Dünya Miras Listesi’ne girmeye laik görülmüştür. Orta Çağ’da Rönesans mimarının etkileri büyük ölçüde görülür. Park ve bahçelerin fazlasıyla bulunduğu Strazburg’da, Ren nehrinde kano turu yapıp eşsiz manzarayı görebilmek için bir an önce gitmelisiniz.. Dünyaca ünlü Strazburg Katedrali burada bulunur. Orangeri ve Citadelle ünlü parkları arasındadır şehrin. Gutenberg, Cumhuriyet ve Kleber gibi ünlü meydanları barındırır şehir. Şehrin en eski evi unvanına sahip olan Kammerzell Evi, gezebileceğiniz güzel yerlerden sadece bir tanesi. Bunların dışında; Alsas Müzesi, Rohan Sarayı ve Botanik Bahçesi de diğer önemli gezilecek yerler arasında.

Sosyal ve Kültürel Hayat

Strazburg, diğer birçok Avrupa şehri sanat odaklı bir şehirdir. Birçok sanat galerisi ve sanatsal müzeler bulunur. Özellikle tarih ve sanatı bir arada görmek isteyenlerin mutlaka görmesi gereken şehirlerden bir tanesidir. Günlerin tatlı bir klasiği vardır bu şehirde. Hafta sonları turistik gezi sayısının artması ve yerli halkın eğlenmek için dışarı çıkması şehri oldukça kalabalıklaştırır. Daha çok öğrenciler için düzenlenen birçok festival etkinliği vardır bu şehirde. Dünyaca ünlü çeşitli markalar, yılın belirli dönemlerinde sayısız festival düzenlerler. Bunlara ek olarak bilimsel ve sanatsal kongrelere sahiptir şehir. Panel, sempozyum tarzından etkinliklerin sayısı oldukça çoktur.

Şehirde çok olmasa da kaliteli mekânlar bulunuyor. Özellikle pub tarzı barlar ve lüks restoranlar şehrin belirli yerlerine konumlandırılmış.

Yeme-içme

Şehrin kendisine ait çok fazla yemek kültürü bulunmuyor. Avrupai tarzı yiyecekler ve atıştırmalıklar göze çarpıyor. Bütün dünya mutfaklarını otellerde bulmanız mümkün. Ayrıca restoranlar da zengin içerikli menülere sahip.

Bir Cevap Yazın