Squash nedir?

Ülkemizde pek fazla tanınmayan spor dallarından biri olan squash, Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin yakın geçmişte tanıdığı ve gelecekte Olimpiyat Oyunları bünyesinde yer alacak bir branştır. Raket sporu olarak da adlandırılabilen squash, uluslararası düzeyde maçların düzenlendiği oldukça popüler bir spor dalıdır. Uluslararası maçlar, üye ülke sayısı 100’ün üzerinde olan Dünya Squash Federasyonu(Word Squash Federation,WSF) tarafından düzenlenir. Raket ve bir top yardımıyla oynanan squash bireysel olarak oynanabildiği gibi, iki kişilik takımlardan oluşan çiftler kategorisi de mevcuttur. Kapalı bir alanda yapıldığı ve günümüzde genel de belirli bir gelir düzeyine sahip olan kişiler tarafından sağlık kulüplerinde oynandığı için yeni bir branş zannedilse de, aslında squash sporunun tarihi 16. yüzyıla kadar dayanmaktadır.

Kesin olarak ne zaman icat edildiği bilinmeyen bir spor dalı olan squash, 16. yüzyıldan itibaren Fransa coğrafyasında ortaya çıkmıştır. Fransızların eğlence için sıraysa topu duvara atmasıyla ortaya çıkan squash, kısa süre içinde geniş kitlelerin ilgisini çekmiş ve böylece Fransa dışında da popüler hale gelmiştir. Ancak squash sporunun günümüzdeki popülerliğini kazanmasını 19. yüzyılın sonlarında İngilizler sağlamıştır. Squash, 1886 yılında İngiltere’de yer alan Harrow Okulu öğrencilerinin ilgisini çekmiş ve futbol sahası sırası bekleyen öğrencilerin vakit geçirmek için oynadığı bir oyun haline gelmiştir. Harrow öğrencilerinin beklerken can sıkıntısını gidermek için oynadığı bu oyun kısa sürede ilgi çekmiş ve İngiltere genelinde birçok yetişkin squash sporuyla ilgilenmeye başlamıştır.

İngiltere’de squash sporunun ilgi çekmesinin ardından bu oyun için kauçuktan yapılmış bir top geliştirildi ve squash açık alanlarda olduğu gibi kapalı mekanlarda da oynanmaya başladı. Ülkemizdeki squash sporcuları ise “Gelişmekte Olan Spor Dalları Federasyonu” bünyesinde faaliyetlerini sürdürmektedir. Squash sahası, tek tarafı açık ve üstü kapalı olan bir alandır. Oyuncular her ne kadar raket kullansa da bu raketler tenis sporunda kullanılanlardan oldukça küçüktür, tıpkı squash sahasının da küçük olduğu gibi. Squash sahasının duvarları, sporcuların topa çok sert bir biçimde vurmalarından ötürü darbeye dayanıklı uygun alça ya da ahşapla kaplanmaktadır. Raket ve saha da olduğu gibi squash sporunda kullanılan top da tenis topundan oldukça küçüktür ve hala İngilizlerden kalma bir adet olarak kauçuktan yapılmaktadır. Zeminin genellikle parke olduğu bir alanda oynanan squash, 11 puandan oluşan 3 ya da 5 set üzerinden galibin belirlendiği bir spordur. Rakibinin yaptığı her hatadan sayı kazanan oyuncu 5 set üzerinden oynanan maçlarda 3 seti, 3 set üzerinden oynananlarda ise 2 seti alarak galip gelmeye çalışır.

Bir Cevap Yazın