Kemoterapi nedir?

Kemoterapi, insanların vücudunda meydana gelen normal olmayan hücrelerin büyümelerini ve çoğalmalarını engellemeye çalışan ya da tamamen ortadan kaldırmayı hedefleyen, ilaçlarla yapılan tedavi şekline kemoterapi denmektedir. Vücutta oluşan anormal hücrelerin çoğalma şekli kontrolsüz olarak gerçekleşir. Bu normal olmayan hücreler büyürken ya da çoğalırken, etraflarında olan normal hücrelere zarar vermekte ve fonksiyonlarını yitirmesine sebep olmaktadır. Kemoterapi, bu hücrelerin önüne geçmek için uygulanmakta ve noımal olan hücrelerin çok daha az etkilenmesini sağlamaktadır.

Kemoterapi, normal olan hücrelere az da olsa zarar vermekte, ancak anormal hücrelerin yok edilmesi ve engellenmesi amacıyla yapılmaktadır. Kemoterapi tedavisi ağız, damar yolu, kas içi, bölgesel, cilt altı ve omurilik içine yapılan uygulamalarla gerçekleştirilmektedir. Kemoterapi uygulamasında bazı yan etkiler de görülmektedir. Zamanımızda, oldukça yaygın bir şekilde kullanılan kemoterapi tedavinin türü, tedavi süresi, veriliş şekli hastalığın türüne göre değişmekte, verilen ilaca karşı görülen dirence, tedaviye gösterilen cevaba ve hastadan hastaya ve duruma bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Kemoterapide, ilaçların ortaya çıkardığı yan etkiler tedaviyi uygulayan ekibe çözümlenmesi gereken yeni sorunlar çıkarabilmektedir. Kemoterapi tedavisinde kullanılan ilaçların verilmesi sırasında, farklı alerjik reaksiyonlar da görülebilmektedir. Bunlar sıkıntı, ciltte kızarma, kabarma, kaşıntı, karın ağrısı ve nefes alamama gibi değişik sorunlar olabilmektedir. Damar yoluyla yapılan uygulamalarda, iğne giriş yerinde yanma, kızarıklık veya ağrı oluşabilir.

Kemoterapi tedavileri esnasında bulantı ve kusma sıkça görülen yan etkilerdendir. Bulantı durumu, endişe, korku, duygusallık, ağrı, kan dolaşımının bozulması, iltihap ve intasyon gibi meydana gelen değişimler sonucu ortaya çıkabilmektedir. Kemoterapi tedavisi, hastalığın durumuna ve türüne göre farklı uygulama şekilleriyle yapılmakta, bu süreçte de her hastada farklı yan etkiler meydana getirmektedir.

 

Bir Cevap Yazın