Soy ağacı nedir?

soy-agaci Soy ağacı, diğer bir ismiyle aile ağacı, insanların geçmişe ait izlerini, atalarını ve nereden geldiklerini bulmaya yarayan, araştırmaya dayalı bir tablodur. Bu tablo soyun veya ailenin en küçük bireyinden en büyük bireyine olacak şekilde, aşağıdan yukarıya hazırlanır. Bazı soy ağaçlarında sadece soyun geldiği erkek tarafı hazırlanmaktadır. Eski hanedanlık sistemleri de bu bahsettiğimiz soy ağacı türü sayesinde sistemli bir şekilde yürütülmekteydi. Kraliyet aileleri bu sayede isyana mahal vermemiş, soy ağacı tablosundaki sisteme sadık kalmışlardır. Bunun dışında pek çok insan veya pek çok aile nereden ve nasıl geldiklerini bilgisine sahip olmak istemektedirler. Bu tarz soy problemleri işte bu yöntem sayesinde bir düzene koyulmuş, insanların merak ettiği pek çok soy sorunsalını ortadan kaldırmıştır. Bunun yanı sıra soy ağacında soyunuzun ve bilinen geçmişinizin ne kadar eskiye dayandığını, belki de hiç tanımadığınız uzaktan akrabalarınızı, genetik benzerliklerinizi, soyunuzda yer alan kişilerin ortak ilgi alanlarını, soyunuzun eskiden ne işle uğraştığını ve benzeri pek çok bilgiyi elde edebilirsiniz.

Soy ağacında en eski nesiller en üstte en yeni nesiller ise en alttadır. Bu kurala göre tabloda oluşan görüntü ağaç şekline benzediği için bu sisteme soy ağacı denilmektedir. Çünkü soy ağacında eski nesillere doğru ilerledikçe kişi sayısı ve bu kişilerin yaptığı evliliklerde doğru orantılı olarak artacaktır. Tabloda oluşacak olan bu artış gösterimde genişlemeye neden olarak ağaç görünümünü alır.

En büyük ve en uzun aile ağacı Çin filozof Confucius’a aittir. Bahsi geçen bu soy ağacı seksen nesli içinde barındırır ve iki milyon kişiyi kapsar. Bu soy ağacı hala daha pek çok bilim insanı tarafından incelenmekte ve geliştirilmeye çalışılmaktadır.

Soy ağacının genel özellikleri bu şekildedir. Her aile mutlaka soy ağacı tablosu oluşturmalıdır. Bu sayede aileler soyunda merak ettiği unsurları temin edebilir.

3 thoughts on “Soy ağacı nedir?

 • 07 Mayıs 2014 tarihinde, saat 19:22
  Permalink

  Çok güzel işime yaradı ellerinize sağlık

  Yanıtla
 • 22 Aralık 2013 tarihinde, saat 13:35
  Permalink

  çok iyi biraz daha uzun olsa dahada güzel olacak

  Yanıtla
 • 04 Aralık 2013 tarihinde, saat 15:46
  Permalink

  çok güzeldi

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: