Sosyal medya nedir?

sosyal medya nedirÇift taraflı ve “eşzamanlı” olarak sınırsız bilgi paylaşımına imkan veren tüm paylaşım ağları, sosyal medya başlığı altında incelenebilir. İnternetin ilk dönemlerinde kullanıcılara daha çok “tek yönlü” bilgi paylaşımına imkan sağlayan internet siteleri, günümüzün gelişen internet teknolojileri sayesinde yerini sosyal medya araçlarına bırakmıştır. Geniş bir medya sistemini ifade eden sosyal medya, “mekan ve zaman” konusunda herhangi bir kısıtlama yapmadan insanların karşılıklı olarak etkileşim kurmasına imkan tanır. Sosyal medyanın “mekan” kısıtlamasının da dışında kalmasını sağlayan mobil cihazlar, artık interneti efektif bir biçimde kullanabilmekte ve insanlara sosyal medya araçlarından her yerde yararlanabilme imkanı sunmaktadır. Televizyon ve gazeteler dönemindeki medya anlayışının değiştiği günümüzde, kullanıcılar çift yönlü bir etkileşim içine girmek istemekte ve bunun içinde birçok farklı sosyal medya aracı kullanmaktadır.

“İnsana yönelik” bir iletişim şekli olması, sosyal medyanın herkes tarafından kullanılması ve insanların ilgi alanlarına hitap edebilen bir iletişim ağı olmasını sağlamıştır. Sosyal medya insanlara tartışma imkanı sunduğu için de bu denli geniş bir kesim tarafından “düzenli olarak” kullanılan bir iletişim aracı olmuştur. Telekomünikasyonun teknoloji odaklı gelişim göstermesi ile birlikte kelimelerin de saniyeler içinde geniş kitlelere ulaşabilmesi insanların sosyal medyaya yoğun ilgi göstermesine neden olurken, internet altyapılarının daha da gelişmesi ile günümüzde sesli ve görüntülü olarak iletişim de mümkün hale gelmiştir. İnsanların tıpkı günlük hayattaki gibi karşılıklı etkileşim içine girdiği Facebook ve Tweeter gibi sosyal medya devleri, dünya genelinde sayısı “yüz milyonlar” ile ifade edilen kullanıcı sayılarına ulaşmıştır. Paylaşım odaklı bu tür sosyal medya araçları insanlara her konuda içerik ulaştırılmasını sağladığı gibi, kişisel düşüncelerin de etkili ve hızlı bir biçimde ifade edilmesine imkan tanımaktadır.

sosyal medya araçlarıKişisel düşüncelerin ifade edilmesi dahi sosyal medyanın sağladığı büyük avantajlardan biridir. İçerik paylaşımı yapmanın en kolay yolu olan sosyal medya aynı zamanda kullanıcılara paylaşılan içerik ile ilgili yorum yapma fırsatı da sunmaktadır. Bu özelliği ile sosyal medya, toplumun düşüncelerini ve tepkilerini ölçmek için de başvurulan temel kaynaklardan biri haline gelmiştir. Geniş kitlelerin ilgisini çekme potansiyeli olan içerik paylaşımlarına kullanıcıların yaptığı yorumlar, doğrudan toplumun da olaylara verdiği ve vereceği tepkilere dair fikir edinilmesine imkan sağlamaktadır. Sosyal medya ayrıca insanlara “kendi sosyal ağlarını” kurma imkanı da tanır. Sosyal medya araçları ile kendi sosyal çevresini oluşturan kullanıcılar, böylece günlük hayattaki arkadaş çevresinden çok daha farklı bir kesimle doğrudan iletişim kurma imkanına sahip olmaktadır.

Bir Cevap Yazın