Küçük evler nasıl daha büyük gösterilir?

small houseGünümüzde, evlilik yaşının gecikmesi sebebi ile bekar yaşayanların çoğalması, boşanmaların artması sebebi ile ayrı yaşayan çiftlerin artması, vb. sebepler ile küçük evlere olan talep her geçen gün artmaktadır. Küçük evler ayrıca, kullanım kolaylığı ve pratik bir gündelik  yaşam sağlaması nedeni ile de çoğu zaman çocuksuz çiftler tarafından da yoğunlukla talep edilir olmuştur.

İnşaat firmaları da artan bu talebi karşılamaya yönelik “stüdyo tipi daire“, “1+1 daire” adı ile anılan konut tipleri ve m2’leri düşürülmüş daha fazla odalı küçük ev tipleri ile talebi karşılama yarışına girmiş durumdalar.

Her ne kadar talep görseler de, yaşanan mekanın ferah bir ortam olması tercih edildiğinden, bu küçük evlerin daha geniş gösterilmesine yönelik bazı öneriler de uzmanlarca çeşitli kanallardan iletilmektedir.

Biz bunları sizin için şu şekilde derledik:

  • Ayna mucizesini ihmal etmeyin.: Aynaları dekoratif amaçlarla uygun duvarlarda kullanmaktan imtina etmeyin. Aynalar yansıttıkları görüş açıları ile ortamın daha geniş algılanmasında inanılmaz etkilere sahiptir.
  • Beyaz rengin cazibesi sizi de sarsın.: Küçük ortamları geniş göstermenin en etkili sırlarından biri de açık renkleri kullanmaktır. Zemin ve mobilya tabanını beyaz veya beyaza yakın açık renklerden tercih ederek, canlı renklerle bazı dokunuşlar yapmak (aksesuar seçimi, tekstil seçimi, tablo seçimi, vs.) küçük evler için en ideal dekorasyon stratejisi olacaktır.
  • Hacimli perdeler kabusunuz olsun.: Bol kumaşlı, hacimli perdeler küçük evler için en yanlış seçimlerden biridir. Stor perde, jaluzi ağırlıklı seçimlere gitmeniz ortamdan kazanım açısından sizi oldukça rahatlatacaktır.
  • Aksesuar tutkunuzun sınırı olsun.: Hacmi dar bir alanı yaşamınızı kolaylaştırmayan, sadece görsellik amaçlı sahip olduğunuz aksesuarlarla ne oranda paylaşmanız doğrudur? Bırakın o alanlar sizin olsun, aksesuarlarınızın değil. Bu nedenle yerinde ve az sayıda aksesuar seçerek; hem göz yorucu bir dekorasyona yol açmaktan, hem de zaten sınırlı olan alanlarınızı daha da daraltmaya sebebiyet vermekten imtina etmiş olun.

Bir Cevap Yazın