En çok hangi renk arabalar kaza yapıyor?

black carHer bireyin hayata dair yatırımlarından biri öncelikle bir ev, sonra da bir otomobil sahibi olmaktır. Bütçeye göre hem evin, hem de otomobilin fiyatı, nitelikleri, segmenti değişkenlik gösterse de, yatırımın cinsi olarak herkesin listesinin başında gelen iki varlıktır bunlar.

Otomobil; fiyatının daha düşük olması nedeni ile bu iki yatırım arasında genelde daha kolay sahip olunan cinsi teşkil etmektedir. Trafiğe çıkan otomobil sayısı da bu sebeple her geçen gün artmakta olup, trafik çilesinin sonu bir türlü gelmemektedir. Öyle ki, büyükşehirlerde yaşayan insanların hayatlarının büyük bir kısmı trafikte geçer olmuştur.

Araç sayısının artması doğal olarak da ve maalesef ki kazalarda artışı da beraberinde getirmektedir. Özellikle de, yüksek hızlarda sürüşün hakim olduğu otobanlarda trafiği artıran, uzun süreli tatil dönemlerinde haberlere bakmaya korkar oluruz. Ölümlü ve yaralanmalı kazalarda artış inanılmaz boyutlara varmaktadır.

Kazalarda artış, istatistiki açıdan da ele alınır ve en çok kazaya sebebiyet veren faktör, mahal, dönem, vb. kriterler ile bazı tespitler yapılarak, gerekli önlemlerin alınmasına gayret edilir. Gerçekleştirilen bu istatistiklerden biri ise oldukça ilginçtir ve çok da göz önünde tutulan bir kriter değildir tüketici tarafından. Yapılan çalışmalar göstermiş ki, kaza yapma olasılığı en yüksek olan araçlar, rengi siyah olan araçlarmış. Gündüz saatleri için bu oran %12, gece saatleri için ise %47 imiş. Bu durum; bu renge sahip araçların çevre koşulları sebebi ile görünürlüklerinin, diğer araç renklerine nazaran daha sık ve daha fazla azaldığı şeklinde açıklanmaktadır.

Özellikle geceleri, siyah gibi algılanabilen kırmızı araçlar da kaza yapma olasılıkları yüksek araçlar arasında anılmaktadır.

Otomobil sahibi olmak güzel bir ayrıcalık! Bu ayrıcalığınızın acı sonuçlara sebebiyet vermemesi için, rengi ne olursa olsun siz siz olun aracınızı trafik kurallarına uygun bir şekilde kullanın. Gideceğiniz yere geç varmak, hiç varmamaktan çok daha iyidir.

Bir Cevap Yazın