Sony Xperia Z özellikleri nelerdir? – İnceleme

Sony, Xperia Z için oldukça özen göstermiş. Bu yazımızda telefonun genel özelliklerinden bahsedeceğiz. HTC One’ı incelediğimiz konuya da buradan ulaşabilirsiniz.

xperiaz

Sony Xperia Z‘nin ekranı 5″ boyutunda ve 1920×1080 çözünürlüğünde. Rakibi HTC One ise aynı çözünürlüğe sahip fakat 4.7″ lik bir ekranı var. Dört çekirdek 1.5 GHz işlemcisi ve 13 megapiksel kamerasıyla Xperia Z yılın en iddialı telefonlarından.

Xperia Z’nin 5″lik geniş ekranı sayesinde Web sayfalarında ve diğer metinlerde yazıları çok rahat okuyabildik. Siyahlar gerçekten derin ve renkler canlı. Xperia Z yılın bir diğer iddialı telefonu HTC One’a göre 0.3″ daha büyük bir ekrana sahip.

Bu geniş ekranda film izlemenin, Web’de gezinmenin,oyun oynamanın tadına varıyoruz fakat bunun acısıda çıkıyor. Xperia Z 2.330 mAh bataryaya sahip fakat ekranı ve güçlü donanımı yüzünden sık sık şarj etmek gerekiyor. Xperia Z ile yaptığımız testte tam dolu bataryayla 5 saat 35 dakika video oynatabildik. Yeni nesil telefonlar için kötü bir sonuçtu, HTC One çok daha fazla dayanıyor.

sonyxperiazinceleme

HTC One’ın aksine Sony Xperia Z‘nin tüm gövdesi cam.Bana sorarsanız alüminyum gövdeye sahip HTC One’ın tasarımı daha iyiydi.

Xperia Z suya ve toza karşı korunaklı.Telefonu üstünüzden düşürdüğünüzde içine bir şey kaçma derdi olmuyor.

Sony Xperia Z‘de Android 4.2 yerine 4.1 yüklü. Fakat Sony kısa sürede 4.2 sürümünü kullanmaya başlayacak. Sanırım biraz beklememiz gerekecek.

Performans konusunda şikayet yok, kusursuz diyebilirim. Xperia Z‘nin 1.5GHz dört çekirdek işlemcisi sayesinde neredeyse herkez memnun. Xperia Z‘nin varsayılan Web tasarayıcısı Chrome’la Web’de sorun yaşamıyoruz.

Sony Xperia Z’ nin klavyesinden memnun kaldık. Fakat virgül ve noktaya ulaşmak için diğer ekrana geçmemiz gerekiyor. Sony her kesimi düşünüp klavyeyi kendimize göre özelleştirebilmemize olanak sağlamış.

Xperia Z’ nin kamerası çok iyi. 13MP kamera ile Exmor RS sensörü sayesinde karanlıkta oldukça iyi görüntüler elde edebiliyoruz. Aydınlıkta çekilen fotoğrafları Galaxy S3 ile karşılaştırırsak çok büyük bir fark görürüz. Xperia Z çok daha fazla ayrıntı alıyor.

Sony Xperia Z‘de video almayı denedim. Önce daha az ışıkta, sonra LED ile aydınlatılmış bir ortamda kayıt aldım. Sonuçlar etkileyiciydi. Kamerası gerçekten iyi çalışıyor.

Donanım Özellikleri

  • Telefon Boyutları: 139x71x8 mm
  • Telefon Ağırlığı: 146 G
  • Kamera: 13 MP
  • GPS: Var
  • Telefon Hafızası: 16384 MB(16 GB)
  • Hafıza Kartı Desteği: Micro SD
  • Microsoft Office Uyumlu
  • Aksesuarlar: Kulaklık, Şarj, Veri kablosu
  • İşlemci: Dört Çekirdek 1.5GHz
  • İşletim Sistemi: Android 4.1 (JellyBean)

Yazımızın sonuna geldiğimizde Sony Xperia Z‘nin bu yılın en iddialı telefonlarından olduğunu söyleyebilirim. Rakibi HTC One’ı incelediğimiz konulara da göz atmanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın